powiatwegrowski.pl - Strona główna

79. rocznica zbrodni na rodzinie Lubkiewiczów

Drukuj
(galeria: 1)

13 stycznia w Sadownem w rocznicę tragicznych zdarzeń z 13 stycznia 1943 roku został złożony hołd rodzinie Lubkiewiczów zamordowanych podczas II Wojny Światowej za pomoc Żydom. W wydarzeniu brał udział Wicestarosta Marek Renik.

W Sadownem znajduje się symboliczny pomnik poświęcony pamięci rodziny Lubkiewiczów: Marianny, Leona oraz ich syna Stefana. Pomnik zapoczątkował projekt Instytutu Pileckiego „Zawołani po Imieniu” i został oficjalnie odsłonięty 24 marca 2019 roku w Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów.

13 stycznia podczas 79. rocznicy brutalnej śmierci, rodzinie Lubkiewiczów został złożony hołd przez przedstawiciela Samorządu Powiatu Węgrowskiego Wicestarostę Węgrowskiego Marka Renika wraz z wnukami Państwa Lubkiewicz: Jackiem Kamińskim, Grażyną Olton i jej mężem Andrzejem Olton, przedstawicielami Instytutu Pileckiego: Dyrektorem Wojciechem Kozłowskim i Anną Stróż-Pawłowską, przedstawicielami Gminy Sadowne: Wójtem Waldemarem Cyranem i Zastępcą Wójta Marcinem Grędą, Dyrektorem ZSP w Sadownem Sławomirem Ryszawą. Następnie zebrani udali się złożyć hołd pod pomnik poświęcony mieszkańcom Sadownego oraz na grób Lubkiewiczów.

Po wizycie na cmentarzu zebrani udali się do Urzędu Gminy gdzie odbyły się rozmowy na temat obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów planowane na ten rok, a następnie do Zespołu Szkół Ponadpodstawowych, gdzie przedstawiciele instytutu wraz z dyrektorem szkoły i wicestarostą rozmawiali na temat współpracy naszych placówek oświatowych z Instytutem Pileckiego.

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)
(galeria: 5)
(galeria: 6)
(galeria: 7)
(galeria: 8)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.