78. rocznica Powstania Warszawskiego

78. rocznica Powstania Warszawskiego

Jest wtorek 1 sierpnia 1944r. godz. 17.00, Godzina „W”. Jednostki Okręgu Warszawskiego AK oraz oddziały dyspozycyjne KG AK rozpoczynają atak na niemieckie obiekty we wszystkich dzielnicach okupowanej Warszawy.

4 sierpnia zaledwie po 3 dniach od rozpoczęcia Powstania pada Praga Wschodnia. 11 sierpnia po eksterminacji ludności trwającej od 5 do 7 sierpnia upada Wola, tego samego dnia poddaje się również Ochota. Jako czwarte upada Stare Miasto gdzie ewakuacja rozpoczęła się 1 września. Następnie 6 września powstańcy tracą Powiśle, a 23 września Niemcy opanowują Czerniaków. Z kolei Mokotów upada 26 września a 30 września do kapitulacji zmuszony zostaje Żoliborz. Po utracie Żoliborza w rękach powstańców zostaje już tylko Śródmieście, które na mocy podpisanego w nocy z 2 na 3 października „Układu o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie” będącego faktyczną kapitulacją Powstania, zostaje oddane w ręce okupanta. Walki, zaplanowane na kilka dni, trwały 63 dni. Powstanie, choć nie osiągnęło celów ani wojskowych, ani politycznych, było fenomenem w skali okupowanej Europy. Dla kolejnych pokoleń Polaków stało się ono symbolem męstwa w walce o niepodległość.

Aby uczcić pamięć Polaków poległych podczas Powstania, pod pomnikiem Armii Krajowej w Węgrowie, co rok odbywa się uroczysty Apel Pamięci. Równo o godzinie 17 rozbrzmiały syreny alarmowe sygnalizujące rozpoczęcie uroczystości, po którym został odśpiewany Hymn Narodowy.

Prowadzący uroczystość przywitał zebranych gości, a następnie o wypowiedź poprosił: Senator RP Marię Koc, Posła na Sejm Macieja Górskiego, Burmistrza Węgrowa Pawła Marchelę oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Leszka Redosza, modlitwę w intencji poległych poprowadził proboszcz Parafii św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy ks. Romuald Kosk.

Po wypowiedziach odbył się uroczysty Apel Pamięci, po którym pod Pomnikiem Armii Krajowej wieńce złożyli: Major Bogdan Ilczuk w asyście Porucznika Andrzeja Wąsowskiego, Senator RP Maria Koc, Poseł na Sejm Maciej Górski, przedstawiciele Samorządu Powiatu Węgrowskiego: Przewodniczący Rady Powiatu Węgrowskiego Leszek Redosz oraz Radny Powiatu Węgrowskiego Adam Strąk, przedstawiciele Samorządu Miasta Węgrów Burmistrz Paweł Marchela, Przewodnicząca Rady Miejskiej Beata Gashi, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Jolanta Roguska, przedstawiciele Rady Gminy Liw, Komendant KPP insp. Zbigniew Zięcina, Zastępca Komendanta PSP st. bryg. Dariusz Maciąg, Prezes OSP Węgrów Marek Sewerynik, przedstawiciele 53 batalionu lekkiej piechoty z Siedlec pod dowództwem Porucznika Andrzeja Wąsowskiego, dziecko z Ukrainy, przedstawiciele Hufca ZHP "Doliny Liwca" oraz Prezes Klubu Czarni Węgrów Dariusz Dobosz. Po złożeniu Hołdu zebrani mogli usłyszeć piosenki z Powstania Warszawskiego w wykonaniu Anastazji Żołnierzak.