powiatwegrowski.pl - Strona główna

160. rocznica urodzin Ignacego Jana Paderewskiego

Drukuj
(galeria: 1)

160 lat temu, 18 listopada 1860 roku - w Kuryłówce na Podolu urodził się Ignacy Jan Paderewski - wielki patriota, pianista, kompozytor, działacz społeczny i mąż stanu. Jako premier i minister spraw zagranicznych podpisał w imieniu Polski Traktat Wersalski - główny traktat pokojowy kończący I wojnę światową.

Paderewski był wielkim patriotą i całe swoje życie poświęcił walce o polską niepodległość. Jako słynny artysta miał możliwość wpływania na światową opinię pu­bliczną w celu zwrócenia jej uwagi na sprawę polską. Działalność kompozytorską Paderewski porzucił około 1910 roku, kiedy był u szczytu kariery pianistycznej. Po wybuchu I wojny światowej bardzo aktywnie angażował się w pomoc Polakom wykorzystując w tym celu swą olbrzymią popularność w kraju i za granicą. W 1915 roku wraz z Henrykiem Sienkiewiczem stworzył Szwajcarski Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Paderewski odegrał też istotną rolę w przyjęciu 3 czerwca 1918 deklaracji, w której Wielka Brytania, Francja i Włochy uznały powstanie zjednoczonej i wolnej Polski za warunek sprawiedliwego i trwałego pokoju w Europie. Przemawiając do zebranych ludzi w Warszawie, w 1919 roku Paderewski oświadczył: "Nie przyszedłem po dostojeństwa, sławę, zaszczyty lecz aby służyć, ale nie jakiemuś stronnictwu. Szanuję wszystkie stronnictwa, lecz nie będę należał do żadnego. Stronnictwo powinno być jedno: Polska, i temu jednemu służyć będę do śmierci".16 stycznia 1919 Naczelnik Państwa Józef Piłsudski powołał Ignacego Jana Paderwskiego na stanowisko prezesa Rady Ministrów i Ministra Spraw Zagranicznych oraz delegata polskiego na konferencję pokojową w Paryżu. 28 czerwca 1919 Paderewski w imieniu Polski złożył podpis pod traktatem wersalskim, który kończył I wojnę światową. W styczniu 1920 roku wyjechał do Szwajcarii. W sierpniu 1940 roku Paderewski podjął decyzję o wyjeździe do Stanów Zjednoczonych, aby ponownie szukać pomocy dla Polski. Zmarł 29 czerwca 1941 w Nowym Jorku. Pochowany został na cmentarzu wojskowym Arlington w Waszyngtonie. W 1992 roku jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

W hołdzie wielkiemu Polakowi, 30 czerwca 2014 roku sala konferencyjna w Starostwie Powiatowym w Węgrowie otrzymała imię Ignacego Jana Paderewskiego.

 

                  

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.