15-lecie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworku

15-lecie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworku

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Jaworku istnieje od 1 września 2007 r. Przeznaczony jest dla chłopców w wieku 13-18 lat. Funkcjonuje cały rok, także w okresie ferii i wakacji, a wychowankowie objęci są całodobową opieką. Celem resocjalizacji prowadzonej przez Ośrodek jest rozpoznanie i wspieranie potencjału rozwojowego wychowanków tak, aby opuszczając Placówkę byli wyposażeni w kompetencje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. 6 października odbyły się uroczystości 15-lecia istnienia ośrodka. W wydarzeniu wziął udział Wicestarosta Marek Renik.

Uczestników uroczystości przywitali Dyrektor Ośrodka Mariusz Dobijański i Z-ca Dyrektora MOW Monika Kowalska. Na wstępie Dyrektor podziękował za dotychczasową współpracę. Szczególne podziękowania trafiły również do poprzednich Dyrektorów Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Teresy Jachimowicz i Elwiry Calik. Mariusz Dobijański powiedział: „Ich praca była takim kamieniem fundamentalnym dla istnienia dzisiejszej placówki. Przejmując obowiązki po Paniach Dyrektor wiem, że placówka, którą zastałem jest placówką mającą pomysł na siebie wystarczyło tylko i wyłącznie ten pomysł kontynuować”.

Obchody 15-lecia MOW odbyły się na placu przed budynkiem ośrodka i uświetnione zostały przez wielu gości, obecni byli m.in.: Prof. Marek Konopczyński, polski pedagog resocjalizacyjny, Profesor Nauk Społecznych specjalność pedagogika resocjalizacyjna, autor koncepcji twórczej resocjalizacji, w imieniu Senator Marii Koc był obecny Dyrektor Biura Michał Piotrowski, Dyrektor Delegatury Oświaty w Warszawie Adam Skup, Wicestarosta Powiatu Węgrowskiego Marek Renik, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Tadeusz Krupa, Radny Powiatu Węgrowskiego Łukasz Komorowski, Wójt Gminy Grębków Bogdan Doliński, w imieniu Pani Dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie Marzenny Habib był obecny Mirosław Mielczarek, Kierownik WTZ w Jaworku Elżbieta Trojanowska wraz z pracownikami, Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie Hanna Kasperowicz, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. II Armii Krajowej w Wierzbnie Elżbieta Skarżyńska, Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krypach Teresa Strupiechowska, Proboszcz Parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła w Wierzbnie Ks. Alfred Wasilak, Dyrektor Poradnia Psychologiczno-Pedagogicznej w Węgrowie Beata Gashi, Dzielnicowy Rejonu Pozamiejskiego terenu gminy Wierzbno st.asp. Grzegorz Kałuski oraz Dyrektor MOW w Kaletach Arkadiusz Kamiński;

Podczas spotkania goście mogli wysłuchać wystąpienia Dyrektora, który opowiedział o historii, obecnej działalności placówki, ale i przyszłych planach ośrodka. Przedstawiono zebranym rolę Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w systemie pomocy młodzieży niedostosowanej. W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym funkcjonowały: Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, również szkoła branżowa I stopnia o profilu Kucharz, a obecnie od września jest szansa, że ruszy Technikum jako jedno z dwóch w Polsce. Kontynuując Dyrektor wymieniał specyficzne metody pracy gdzie indziej raczej niespotykane z czego ośrodek może być dumny: Apiterapia (rodzaj alternatywnej terapii wykorzystującej produkty pochodzące bezpośrednio od pszczół miodnych), na terenie ośrodka obecnie jest 6 uli, kolejną z metod jest holiterapia (angażowanie się do prac w ogrodzie). Na terenie ośrodka jest m.in. wędzarnia, grill, wiaty do rekreacji, plac do paintball’a, boisko do piłki plażowej, fontanna, kaskada wodna, siłownia plenerowa.

Kolejnym punktem uroczystości były wystąpienia przybyłych gości.