powiatwegrowski.pl - Strona główna

15 interwencji straży pożarnej w związku z ulewą

Drukuj
(galeria: 1)

27 lipca przez Węgrów przeszła ulewa, która spowodowała liczne szkody. Krótkotrwały i intensywny opad deszczu spowodował zalanie 5 obiektów mieszkalnych, 6 obiektów użyteczności publicznej oraz 4 dróg.

Starosta Węgrowski Ewa Besztak zainicjowała spotkanie, w którym uczestniczyli m. in. Wiceburmistrz Węgrowa Halina Ulińska, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Węgrowie st. bryg. Dariusz Maciąg oraz Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Marcin Gąsiorek. Tematem przewodnim spotkania było przygotowanie Węgrowa na wypadek nagłych zdarzeń atmosferycznych.

Zastępca Komendanta Dariusz Maciąg poinformował, że w ostatnich akcjach na terenie Węgrowa oprócz Państwowej Straży Pożarnej działania prowadzili także strażacy OSP z Węgrowa, Ruchny, Liwa i Starewsi.

Największy problem z odprowadzaniem wody wystąpił na ulicach: Przemysłowej, Stadionowej, Mickiewicza, Wyszyńskiego, Wieniawskiego, Kościuszki, Gdańskiej i Szerokiej, i był on spowodowany niewystarczającą przepustowością instalacji odwaniającej lub jej brakiem.

Obecni na spotkaniu zgodnie stwierdzili, że w trakcie projektowania nowych inwestycji drogowych należy uwzględniać możliwość coraz częstszego występowania tego typu zjawisk atmosferycznych, co wiąże się z koniecznością projektowania systemów odwaniających o wyższych parametrach. Ważne jest także budowanie świadomości wśród mieszkańców, gdyż często przez ich decyzje dochodzi do zapchania studzienek kanalizacyjnych, tak było i podczas tej ulewy, gdzie zmyta ze ściółki kora, która była usytuowana wokół tuj na jednej z posesji, zatkała odpływ i doprowadziła do zalania drogi.

Po dokonaniu analizy ustalono, że poza pewnymi wyjątkowymi sytuacjami system deszczowy spisał się dobrze i szybko odprowadził zalegającą wodę opadową ze znacznej części miasta. Wyznaczono obszary, które wymagają większej uwagi oraz prac modernizacyjnych. Jednym z tych obszarów jest ul. Przemysłowa, na którą Powiat Węgrowski pozyskał właśnie dofinansowanie w kwocie 344 tys. zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

(galeria: 2)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.