100-lecie OSP Grębków

100-lecie OSP Grębków

17 i 18 września Ochotnicza Straż Pożarna w Grębkowie świętowała jubileusz z okazji 100-lecia istnienia jednostki.

Część oficjalna obchodów odbyła się 17 września, a rozpoczęła je uroczysta msza św. w kościele pw. św. Bartłomieja Apostoła w Grębkowie. Następnie uczestnicy w asyście pocztów sztandarowych i Orkiestry Dętej OSP Liw przemaszerowali na plac przed strażnicą, gdzie odsłonięto i poświęcono pamiątkową tablicę i dzwon.

Dalsza część wydarzenia miała miejsce na placu głównym w Grębkowie. Prezes OSP w Grębkowie dh Andrzej Kąca przedstawił kronikę jednostki, jej historię i dokonania, po czym nastąpiło udekorowanie sztandaru OSP Złotym Znakiem Związku.

Bardzo ważnym punktem jubileuszu było wręczenie zasłużonym strażakom z OSP Grębków pamiątkowych medali i odznaczeń, w tym: Medali Honorowych im. Bolesława Chomicza, Złotych, Srebrnych i Brązowych Medali Za Zasługi Dla Pożarnictwa, dyplomów uznania Marszałka Województwa Mazowieckiego, medali za wieloletnią służbę a także wyróżnień dla najmłodszego pokolenia strażaków.

W wydarzeniu oprócz strażaków OSP Grębków, zaprzyjaźnionych z jednostką delegacji OSP z terenu powiatu węgrowskiego i mieszkańców Grębkowa, udział wzięli także: Poseł Maciej Górski, Poseł Czesław Mroczek, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc, Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Joanna Bala, Wójt Gminy Grębków Bogdan Doliński, Przewodniczący Rady Gminy Grębków Ireneusz Kowalski wraz z Radnymi, wice prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP druh Wiesław Leśniakiewicz, Komendant Powiatowy PSP mł. bryg. Mateusz Bieniak, honorowy prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP Ryszard Gajewski, były proboszcz parafii w Grębkowie ks. Krzysztof Pawelec, proboszcz parafii Kościoła starokatolickiego Mariawitów w Żarnówce ks. Tadeusz Ratajczyk i wójtowie sąsiadujących gmin: Wójt Gminy Mokobody Iwona Księżopolska i Wójt Gminy Kotuń Grzegorz Góral.

Samorząd Powiatu Wegrowskiego reprezntowali: Starosta Węgrowski Ewa Besztak i Członkowie Zarządu Powiatu: Tadeusz Kot i Włodzimierz Miszczak.

Podczas obchodów odbyło się oficjalne przekazanie dla jednostki samochodu ratowniczo - gaśniczego, który został poświęcony przez Kapelana Diecezjalnego Strażaków ks. Andrzeja Biernata oraz ks. Łukasza Kwasowca.

Wydarzenie zakończyło się miłym akcentem, gdzie przybyli na uroczystość goście z okazji Jubileuszu 100-lecia istenienia jednostki przekazywali strażakom życzenia i upominki.

Niedzielna część obchodów odbyła się w formie pikniku dla społeczności Grębkowa i okolicznych miejscowości.