1,3 mln zł na lepszą opiekę medyczną dla mieszkańców powiatu węgrowskiego
Specjalistyczny sprzęt medyczny do diagnostyki i leczenia pacjentów trafi do Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Węgrowie. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego dofinansowanie zakupu wyniesie 1,3 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Do podpisania umowy doszło 10 lipca w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Węgrowie w obecności Starosty Węgrowskiego Ewy Besztak oraz Wicestarosty Węgrowskiego Marka Renika.
Umowę w tej sprawie podpisały Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska – członkowie zarządu województwa mazowieckiego oraz dyrektor SPZOZ w Węgrowie lek. med. Artur Jerzy Skóra.
Fundusze europejskie przeznaczone zostaną na zakup sprzętu medycznego w zakresie podstawowej i ambulatoryjnej opieki medycznej. Skorzystają na tym mieszkańcy Węgrowa i okolicznych gmin. Dzięki unijnemu dofinansowaniu Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej doposaży pracownię endoskopii, gdzie prowadzone są badania układu pokarmowego. W planach jest zakup Videokolonoskopu i Videogastroskopu, wykorzystywanych we wczesnej diagnostyce nowotworów. Zaplanowano także zamówienie endoskopowego wózka medycznego, diatermii i aparatu do znieczulania, które pozwolą na zwiększenie zakresu wykonywanych badań. Ponadto, fundusze zainwestowane zostaną w zakup aparatu USG i ucyfrowienie powszechnie wykorzystywanych w diagnostyce pacjentów badań rentgenowskich oraz mammografii.
Nowy sprzęt medyczny pozwoli na poprawę oferty medycznej skierowanej do mieszkańców powiatu. Zakupiona z unijnym wsparciem aparatura wykorzystywana będzie w diagnostyce i leczeniu pacjentów poradni neurologicznej, chirurgii ogólnej, chirurgii urazowo-ortopedycznej, diabetologicznej, gruźlicy i chorób płuc.
Z jeszcze większą precyzją możliwe będzie pobieranie wycinków z podejrzanych chorobowo miejsc, czy hamowanie krwawień z przewodu pokarmowego. Lekarze będą w stanie również usunąć niewielkie zmiany w jelicie i żołądku. Ucyfrowienie badań obrazowych usprawni natomiast pracę, co w konsekwencji przyspieszy leczenie pacjentów.