Węgrowskie obchody Święta Niepodległości

Węgrowskie obchody Święta Niepodległości

Uroczyste otwarcie drzwi na dziedziniec przez Wicemarszała Województwa Mazowieckiego (galeria: 1)

...

W ubiegłą niedzielę, wzorem lat poprzednich, Węgrów uroczyście obchodził 94. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tegoroczne Święto 11 listopada, połączone zostało także z oficjalnym otwarciem wyremontowanej Miejskiej Biblioteki Publicznej, która została zmodernizowana w ramach projektu „ Rewitalizacja Rynku Mariackiego w Węgrowie”

Węgrowskie obchody 11 listopada rozpoczęła Msza św. w Bazylice Mniejszej w intencji naszej ojczyzny i mieszkańców miasta. Homilię wygłosił ks. diakon z Wyższego Seminarium w Drohiczynie, podczas której postawił istotne pytanie: W czym wyraża się współczesny patriotyzm? Otóż „( …) w szacunku dla narodowej historii, tradycji, języka, wiary, kultury. Kto kocha Polskę, nie może się godzić na to by była Ona byle jaka( …)”.

Po ceremonii, wszyscy zgromadzeni w towarzystwie Miejsko- Powiatowej Orkiestry Dętej, przemaszerowali pod pomnik Józefa Piłsudskiego, a następnie „ Solidarności”, gdzie liczne delegacje złożyły wieńce. Wśród zebranych znaleźli się m. in.: Henryk Górski- senator RP, Krzysztof Strzałkowski- wicemarszałek Województwa Mazowieckiego, Maria Koc- radna Województwa Mazowieckiego, przedstawiciele samorządu Powiatu Węgrowskiego na czele z Ewą Besztak- Wicestarostą Węgrowskim, przedstawiciele samorządu Miasta Węgrowa z burmistrzem Jarosławem Grendą, służb mundurowych oraz kombatantów AK. Po złożeniu kwiatów i okolicznościowych przemowach, uroczystości przeniosły się do wnętrz Domu Gdańskiego, gdzie odbyło się oficjalne otwarcie Miejskiej Biblioteki Publicznej po rewitalizacji. W wyremontowanych podziemiach budynku, dyrektor Biblioteki- Małgorzata Piórkowska oraz burmistrz Węgrowa przedstawili zgromadzonym historię Domu Gdańskiego i zaprezentowali szczegóły projektu, dzięki któremu udało się doprowadzić budynek do tak znakomitego stanu.

Podczas uroczystości wręczone zostały także odznaki „Za zasługi dla Węgrowa”. Otrzymali je trzej węgrowscy przedsiębiorcy: Dariusz Sińczuk, Tomasz Sternicki( współwłaściciele firmy JAR-MET) oraz Marek Kraszewski( współwłaściciel firmy MEBLOMASTER).

Poza uczestnictwem w oficjalnych uroczystościach, mieszkańcy Węgrowa, mieli możliwość spędzić tegoroczne Święto Niepodległości niezwykle aktywnie m.in. uczestnicząc w V Węgrowskim Biegu Niepodległości, śpiewając wspólnie pieśni patriotyczna z zespołem „Węgrowianie” na Rynku Mariacki czy kibicując podczas meczu piłki nożnej, Policja Węgrów- Urząd Miejski w Węgrowie.

Msza Św. w Bazylice Mniejszej (galeria: 2)
Wyremontowane podziemia biblioteki (galeria: 3)
Odznaczeni 'Zasługi dla Węgrowa'  (galeria: 4)
Mali uczestnicy V Węgrowskiego Biegu Niepodległości (galeria: 5)