VI Międzynarodowy Plener Malarski „ Za siedmioma lasami”

powiatwegrowski.pl - Strona główna

VI Międzynarodowy Plener Malarski „ Za siedmioma lasami”

Drukuj
(galeria: 1)

Po dwóch tygodniach zakończył się VI  Międzynarodowy Plener Malarski „ Za siedmioma lasami”. Efekt końcowy można było podziwiać podczas wernisażu, który odbył się  12 września 2015 w Proszewie. Na wystawę wieńczącą tegoroczny plener przybyli  mieszkańcy miejscowości, gminy, powiatu i inni goście, pani senator Maria Koc, przedstawiciele z powiatu i gminy . Licznie zgromadzonych przywiał komisarz pleneru Lech Pawlak. Całe przedsięwzięcie było realizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Grębkowie dzięki wsparciu Lasów Państwowych, Firmie NETEX  Andrzeja Podszusa z Węgrowa, Starostwu Powiatowemu w Węgrowie i Urzędowi Gminy w Grębkowie.

W Proszewie gościliśmy 15 artystów z Polski, Białorusi, Ukrainy, Rosji i Gruzji. Czas spędzony w naszych okolicach artyści wykorzystali doskonale, powstało dużo przepięknych, urokliwych dzieł. Uczestnicy przyznali, że okres pleneru to także czas integracji środowiska, wymiana doświadczeń, a także rozmowy o życiu i sztuce. Motywem głównym pleneru był las, co też artyści starali się przekazać tworząc swoje dzieła.

VI Plener malarski zaczęliśmy od warsztatów w bibliotece w Grębkowie, pierwszego dnia 26.08.2015 warsztatowicze  pod okiem Elizy Pawlak wykonywali „drzewo radości” w technice rozwijającej kreatywność na tzw. rozgrzewkę w ten sposób powstały kolorowe, natchnione latem, piękne prace. W drugim dniu dzieci i młodzież naklejały na karton przeróżne materiały od wytłaczanek po jajkach po folie bąbelkową, do tego wykorzystywali farby, kredki, pastele, zaowocowało to fantastycznymi dziełami, a pomysłowość nie znała w tym momencie granic.

Trzeciego dnia tematem warsztatów było przesłanie plenerowe „Za siedmioma lasami” tu liczyła się pomysłowość, technika była dowolna. Na koniec warsztatów w GBP  zebrano pokaźny zasób różnorodnych prac. Warsztaty dwudniowe w Proszewie to temat „ Na szkle malowane” Malowanie na szkle to dawna sztuka. Jak dawniej także i dziś wykonuje się ją do zdobienia szkła użytkowego i ozdobnego. Przez przekaz Elizy udało się jej poprzez prace naszych małych artystów zatrzymać lato w szklance, na słoiku i talerzu. Zwykły słoik zamienił się w barwny witraż. Okazało się że malowanie na szkle to świetna zabawa, która bardzo wciągnęła wszystkich uczestników, a nawet rodziców.

Celem naszych warsztatów jest również rozwijanie umiejętności plastycznych, a także odkrycie talentów i uruchomienie możliwości jakie kryje się w każdym dziecku. W warsztatach uczestniczyło razem 26 osób w wieku od 8 do 21 lat. Liczba chętnych w tym roku przerosła nasze najśmielsze oczekiwania, sporo chętnych dzieci w tym roku nie miało szansy się dostać na nasze warsztaty. W gronie warsztatowiczów znaleźli się uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum, liceum i studenci.

Szczególne podziękowania kieruję do sponsorów oraz wszystkich zaangażowanych w pomoc przy realizacji tego przedsięwzięcia. Dziękuję za współpracę  Lechowi Pawlakowi,  Elizie Pawlak za warsztaty  oraz Ani Grabowskiej za gościnne progi Proszewa, gdzie przez dwa tygodnie gościła naszych artystów , a przez dwa dni również były tu nasze dzieci  i młodzież.

Na pamiątkę udziału w plenerze każdy z artystów dostał  podziękowanie, dla warsztatowiczów przygotowaliśmy certyfikaty udziału i różę autorstwa pani Małgorzaty Pepłowskiej, która jest twórczynią ludową z Podlasia, laureatką nagrody im. Oskara Kolberga oraz prezent od Lasów Państwowych.  Wernisażowi towarzyszyła bardzo dynamiczna pogoda przeplatana deszczem, który skutecznie schował słońce, na szczęście gorąca atmosfera towarzyszyła uczestnikom do samego końca, atmosferę dodatkowo  podgrzał koncert zaprzyjaźnionego barda Antoniego Murackiego.

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)
(galeria: 5)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.