V Łochowska Jesień Poezji „Przystanek Norwid”

powiatwegrowski.pl - Strona główna

V Łochowska Jesień Poezji „Przystanek Norwid”

Drukuj
LO im. M. Sadzewiczowej w Łochowie,od prawej jury konkursu-Dyrektor MiGOK w Łochowie Artur Lis,Vladan Stamenković oraz uczestnicy I części konkursowej przeznaczonej dla młodzieży (galeria: 1)

           W dniu 20.11.2015 roku odbył się Konkurs Literacki „Przystanek Norwid”, organizowany w ramach V Jesieni Poezji przez Miejski i Gminny Ośrodek Kultury
w Łochowie i Liceum Ogólnokształcące im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie – pod honorowym patronatem Starosty Węgrowskiego – Krzysztofa Fedorczyka. Patronatami medialnymi objęły wydarzenie – Głos Węgrowa i Okolic, Gazeta Łochowska, Tygodnik Siedlecki oraz Kurier W.

            Konkurs podzielony był na dwie kategorie wiekowe. Pierwsza kategoria, przeznaczona dla młodzieży gimnazjalnej i ponagimnazjalnej, odbyła się w łochowskim Liceum. Ta część konkursu rozpoczęła się od słowa wstępu, które wygłosiła Małgorzata Szeja – polonistka, ucząca w Liceum. Nauczycielka opowiadała o celach i ideach, jakie towarzyszą Konkursowi.

            Następnie dokonano prezentacji uczestników konkursu w kategorii młodzież.
W tegorocznej edycji Konkursu Literackiego „Przystanek Norwid” wzięło udział dwudziestu jeden uczniów, reprezentujących siedem szkół z województwa mazowieckiego. Uczestnicy mogli zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie przed przybyłymi gośćmi, rodzicami, nauczycielami, a także przed swoimi rówieśnikami. Recytatorów oceniało jury,
w składzie którego zasiadali: przewodniczący jury – Vladan Stamenković – filolog, poeta, publicysta, tłumacz, członek Związku Literatów Polskich oraz Stowarzyszenia Literatów Serbii, Artur Lis – Dyrektor Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie, aktor filmowy i teatralny, reżyser Teatru Makata z Warszawy, oraz Katarzyna Tryc – animator kultury w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie, koordynator organizacji wielu imprez kulturalnych m.in. gminnych eliminacji do Konkursu Recytatorskiego im. Kornela Makuszyńskiego. Członkowie komisji oceniali poszczególne występy, biorąc pod uwagę dobór repertuaru, interpretacje utworów, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny. Nie łatwo było wybrać laureatów, gdyż wszyscy uczestnicy doskonale się przygotowali.
Po długotrwałej obradach, Jury postanowiło przyznać aż cztery równorzędne wyróżnienia:

– Weronice Kowalczyk z Salezjańskiego Liceum im. Ks. Augusta Czartoryskiego w Mińsku Mazowieckim,

– Adriannie Maliszewskiej z Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Radzyminie,

– Izabeli Gawor z Publicznego Gimnazjum w Łochowie,

– Pawłowi Oljaszowi z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie.

Laureatami I części Konkursu Literackiego „Przystanek Norwid” w kategorii recytatorskiej, przeznaczonej dla młodzieży gimnazjalnej i ponagimnazjalnej zostali:

I miejsce – Alicja Katarzyna Szeja z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie,

II miejsce – Ewa Mrozowska z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Sadzewiczowej
w Łochowie,

III miejsce – Maria Styś z Publicznego Gimnazjum w Łochowie.

Wszystkim uczestnikom konkursu wręczono pamiątkowe dyplomy, a na zwycięzców konkursu czekały dodatkowo nagrody pieniężne.

            Atrakcją programową tej części konkursu było wyświetlenie polskiego filmu niemego „Pan Tadeusz”, którego oficjalna premiera miała miejsce w 1928 roku w Warszawie.
Ta superprodukcja „nieśmiertelnego dzieła Adama Mickiewicza” powstała w celu uczczenia dziesiątej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W ówczesnych czasach projekt cieszył się niezwykłym powodzeniem, niestety podczas II wojny światowej zaginął. Odnaleziono jego fragmenty, dzięki czemu udało się zrekonstruować około stu dwudziestu minut, trwającego pierwotnie trzy godziny filmu. Do tej produkcji muzykę, zagraną
na żywo, zaprezentowała grupa „Czerwie”, która jest polską formacją, prezentującą alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Członkowie grupy są twórcami i wykonawcami muzyki do wielu projektów teatralno-filmowo-plastycznych. „Czerwie” znajdują się w ścisłej polskiej czołówce grup, grających „na żywo” muzykę do filmów niemych.

            Około godziny 16.00, w MiGOK w Łochowie, rozpoczęła się druga część konkursu przeznaczona dla dorosłych. Zaprezentowano na niej wystawę wypożyczoną w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie zatytułowaną „Maria Dąbrowska i jej współcześni”. 11 tablic planszowych ukazuje życie i twórczość poetki na tle trzech epok,
w których przyszło jej żyć. Ekspozycję można oglądać do 15 grudnia 2015 roku w Galerii MiGOK. Podczas oglądania wystawy można było skorzystać z poczęstunku zorganizowanego specjalnie na tę okazję.

            Po godzinie 17.00, odbyły się prezentacje twórczości osób, które zgłosiły się
do konkursu w kategorii dorośli. Wysłuchaliśmy recytacji poezji aż 12 uczestników, m.in.
 z Warszawy, Kosowa Lackiego, Jazgorzewa, czy Węgrowa.

            W dalszej części konkursu miało miejsce spotkanie autorskie poprowadzone przez Vladana Stamenkovicia – członka konkursowego jury. Podczas spotkania odczytywane były przez Stamenkovicia wiersze jego własnego autorstwa, które dotyczyły głównie tematyki związanej z konfliktem zbrojnym, jaki miał miejsce kilkanaście lat temu w jego ojczyźnie – Serbii. Utwory były bardzo poruszające. Opisywały realia tamtych trudnych czasów, w których przyszło jego rodakom żyć. Prowadzący powiedział bardzo piękne słowa, mówiące o tym, że człowiek, który m.in. pisze, maluje, jest człowiekiem wrażliwym, wyzwala z siebie to co piękne – wyzwala z siebie „człowieka”, którego coraz mniej mamy w dzisiejszym świecie. Dzisiejsza pogoń za pieniądzem przesłania ludziom
to, co najważniejsze – co sprawia, że jesteśmy ludzcy i co możemy zostawić po sobie dla potomnych. Nie chodzi tu o rzeczy materialne, ale o twórczość i głęboki przekaz słów, jaki ma z niej wynikać.  

            Po wystąpieniu Vladana Stamenkovicia, około godziny 19.30 został wyświetlony drugi film niemy „Charlie Żołnierzem” z 1918 roku, w reżyserii Ch. Chaplina. Opowiada
on o Charliem szeregowcu, biorącym udział w ćwiczeniach podczas I Wojny Światowej. Oddział Charliego składa się z wyjątkowo niezdarnych żołnierzy, a on sam przewyższa wszystkich swoją niekompetencją. W nocy ma sen o swoich wojennych wyczynach, podczas których zgłasza się na ochotnika do zrobienia wypadu na stronę wroga. Czy
to wszystko było tylko snem? Muzykę na żywo do tego filmu zagrała również Grupa „Czerwie”.

            Po filmie nastąpił kulminacyjny moment wieczoru – rozstrzygnięto konkurs
w kategorii dorośli. Jury w składzie Vladan Stamenković, Artur Lis oraz Stanisław Grądzki (łochowski poeta, prozaik, wykładowca Łochowskiego Uniwersytetu III Wieku) postanowili nagrodzić twórczość następujących uczestników:

I miejsce i nagrodę 500 zł – zdobyła Anna Gierej, za utwór „Pamiętamy”,  

II miejsce i nagrodę 300 zł – Zbigniew Mysłowiecki, za utwór „Matko napisz o mnie wiersz”,

III miejsce i nagrodę 200 zł – Piotr Witul, za utwór „Żonkil”.

          W tej części konkursowej przyznano również cztery równorzędne wyróżnienia:

– Adriannie Król, za utwór „Pamiętasz jak byliśmy…”,

– Emilii Wesołowskiej, za utwór „Codzienność Miłości”,

– Barbarze Ziółkowskiej, za utwór „Kobieca delikatność”,

– Szymonowi Skoniecznemu, za utwór „Dlaczego”.

Wszystkim uczestnikom konkursu wręczono pamiątkowe dyplomy.

            Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom konkursu za wzięcie
w nim udziału. Jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów w dziedzinie poezji i literatury. Dziękujemy gościom za przybycie i uczestniczenie w naszej imprezie. Jednocześnie zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w kolejnych edycjach Konkursu Literackiego „Przystanek Norwid”.

LO im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie- recytacja wierszy przez młodzież (galeria: 2)
LO im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie- część recytatorska przeznaczona dla młodzieży (galeria: 3)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.