Sprawozdanie z projektu PL-UA "KALOKAGATIA. CENTRUM WOLNEGO CZASU"

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Sprawozdanie z projektu PL-UA "KALOKAGATIA. CENTRUM WOLNEGO CZASU"

Drukuj
(galeria: 1)

  Od 1 do 12 lipca w Łochowie zrealizowany został przez Łochowskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Sztuk „CD” polsko–ukraiński projekt „KALOKAGATIA. CENTRUM WOLNEGO CZASU” dofinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Celem przedsięwzięcia było wzmocnienie kontaktów pomiędzy młodzieżą polską z Gminy Łochów a młodzieżą ukraińską z Rejonu Kosowskiego. Projekt polegał na organizacji spotkania rówieśników z Polski i Ukrainy w ramach pobytu młodych Ukraińców w Polsce, którego tematem było nauczenie się propagowania mody na życie bez uzależnień.

       Pracując w projekcie, uczestnicy uczyli się, jak pokazywać rówieśnikom, że by czerpać przyjemność z życia, nie trzeba sięgać po używki. Znacznie większą radość dają różnego typu aktywności, przede wszystkim sportowe czy artystyczne. Młodzież uczyła się, jak rozmawiać z rówieśnikami o uzależnieniach, jak odmawiać, rozwiązywać konflikty, gdzie szukać wsparcia, jak i gdzie ciekawie spędzać czas. Prezentując różne swoje umiejętności, np. przed mieszkańcami Łochowa, uczestnikami letniego wypoczynku w Koszelance, wychowankami domu dziecka, podopiecznymi placówek opiekuńczo-wychowawczych w Węgrowie oraz sokołowskiego Caritas, młodzi ludzie dawali przykład zdrowego, dojrzałego, satysfakcjonującego spędzania wolnego czasu.

Ponieważ obecnie na nieznaną wcześniej skalę obserwowane są zachowania problemowe u dzieci i młodzieży, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, istnieje konieczność profilaktyki uzależnień. W Polsce skutecznie stosuje się w tym celu metodę profilaktyki alternatyw w edukacji rówieśniczej i do stosowania tej metody byli przygotowywani uczestnicy projektu. W swoich środowiskach będą mogli być liderami działającymi na rzecz zdrowego życia.

Zajęcia sportowe, wyjazdy na pływalnię, do parku linowego, do kręgielni, spływ kajakowy to liczne atrakcje projektu wypełniające czas wolny od szkolenia profilaktycznego. Były też wycieczki szlakiem historycznym – do Warszawy, Węgrowa, Liwu. Natomiast dzień 4 lipca był zupełne inny, dlatego że wszyscy uczestnicy projektu mieli okazję zaprezentować się podczas Dni Łochowa na Festiwalu Zbliżenia Kultur, na łochowskim targowisku. Folklor polski i ukraiński został zaprezentowany także w niedzielę 5 lipca przed nieco mniejszą publicznością w Koszelance. Gościem specjalnym był Robert Lipka, z którym wcześniej grupa pracowała. W kolejnych dniach nie brakowało atrakcji takich jak np. malowanie koszulek z hasłami profilaktycznymi, zajęcia taneczne, ogniska (w Koszelance i w łochowskiej leśniczówce) czy zajęcia ceramiczne w Muzeum Gwizdka, które poprowadził Roman Kuzelyak. 9 lipca grupa odwiedziła ze swoim programem Dom Dziecka w Równem, a 10 pokazała go węgrowskim dzieciom w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Węgrowie oraz podopiecznym Caritas w Domu Miłosierdzia w Sokołowie Podlaskim (w tym grupie ukraińskiej Polonii). Na widowni zasiadł również drohiczyński biskup senior Antoni Pacyfik Dydycz.

    Sobota była dniem podsumowującym projekt „KALOKAGATIA. CENTRUM WOLNEGO CZASU”. Odbyła się prezentacja dorobku, obejrzeliśmy film z wydarzeń projektowych oraz sprawdziliśmy swoją wiedzę w quizie polsko – ukraińskim. Na koniec odbyła się uroczysta kolacja i dyskoteka. W niedzielę, pożegnaliśmy gości z Ukrainy, którzy przed południem ruszyli w kierunku granicy.

       Projekt ten był dla uczestników nie tylko okazją do dobrej zabawy lub zawarcia nowych znajomości. Udoskonalili dzięki niemu swoje umiejętności społeczne, pogłębili wiedzę o historii i kulturze narodów polskiego i ukraińskiego. Uczestniczenie w projekcie było przyjemnością, która wypełniła część wakacji.

(galeria: 2)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.