„Polska w sercu i w plecaku”

powiatwegrowski.pl - Strona główna

„Polska w sercu i w plecaku”

Drukuj
(galeria: 1)

„Polska w sercu i w plecaku” to tytuł projektu realizowanego jeszcze do końca września przez Łochowskie Towarzystwo Przyjaciół Nauki i Sztuk „CD” wspólnie z Gminą Łochów. Jego celem było udzielenie wsparcia Polonii w zakresie edukacji językowej i patriotycznej w formie letniej kolonii.

Do Łochowa przyjechało 16 młodych ludzi z Chimczyna i Rożnowa na Ukrainie, mogących się poszczycić polskimi korzeniami, by od 16 sierpnia do 5 września uczestniczyć w bardzo bogatym programie projektu. Środki na ten cel przyznało Ministerstwo Edukacji Narodowej, a instytucją monitorującą było Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Młodzież polonijna miała zapewniony stały kontakt z rówieśnikami z łochowskich szkół. Wspólnie uczyli się języka polskiego, historii, geografii i kultury, wspólnie odpoczywali i bawili się podczas wielu wyjazdów do aquaparku, parku linowego i kręgielni, zwiedzali Polskę, poznawali pamiątki po wielkich Polakach oraz skarby naszej kultury. Byli w Wadowicach, Krakowie, Gdańsku Malborku, dwukrotnie w Warszawie, a ponadto w Opinogórze, Ciechanowie, Węgrowie, Liwie i w Suchej. Poznali też ważne punkty najbliższej okolicy: pałac w Łochowie, Muzeum Gwizdka w Gwizdałach, izbę Paderewskich w szkole w Kaliskach, Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. Zgodnie z założeniami projektu, począwszy od 1 września brali też udział w lekcjach w LO im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie. Jednym z ważnych elementów projektu były działania wolontariackie zrealizowane przez uczestników na rzecz DSS w Ostrówku oraz, dzięki współpracy z MiGOK w Łochowie, dla słuchaczy działającego tu Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dorobek projektu został zaprezentowany trzykrotnie przed publicznością: 1 września na rozpoczęcie roku szkolnego oraz podczas podsumowania 4 września, najpierw dla społeczności LO, a po południu dla społeczności Łochowa.

W ocenie organizatorów „Polska w sercu i w plecaku” była jednym z najbardziej udanych i dających wiele radości i satysfakcji projektów. Dlatego pomoc Polonii odtąd pozostanie w orbicie działań Łochowskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauki Sztuk „CD”. W ocenie uczestników z obu stron, polonijnej i polskiej, projekt był bardzo udany, wartościowy i ciekawy. Młodzież polonijna podkreślała, jak wiele dały jej różne formy zajęć, podczas których doskonaliła znajomość języka polskiego. Była też pod wrażeniem gościnności i otwartości gospodarzy. Gdy nadszedł czas wyjazdu grupy polonijnej, łzom i uściskom nie było końca. Młodzież bardzo się z sobą zaprzyjaźniła w ciągu trzech tygodni trwania kolonii, dlatego rozstanie było bardzo trudne.

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.