„Otwórz umysł – poczuj pasję” - projekt Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Korytnickiej
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Korytnicy oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Korytnickiej, od 1 września 2015r., realizowało projekt „Otwórz umysł – poczuj pasję” współfinansowany ze środków Fundacji PZU w ramach programu „Z PZU po lekcjach” edycja 2015. Celem nadrzędnym projektu było wdrożenie innowacji edukacyjnych, które rozbudzą w uczniach ciekawość świata, pasję i aktywność, a także poprawiają standard nauczania i rozwiną zdolności uczniów.
W ramach projektu realizowane były następujące zajęcia dla uczniów:
-
Laboratorium fotograficzne „Flesz” - zajęcia warsztatowe prowadzone przez p. Magdalenę Chomać, przygotowujące uczniów do wykonania plenerowych zdjęć zabytków przyrody i architektury z terenu Gminy Korytnica. Nabyte umiejętności uczniowie mogli zaprezentować w szkole na wystawie fotografii pt. „Gmina Korytnica w obiektywie gimnazjalistów” oraz zgłaszając prace na konkurs fotograficzny pod hasłem „(…) swego nie znacie”. Laureaci konkursu otrzymali cenne nagrody rzeczowe. Dzięki działaniom projektowym uczniowie rozwinęli kompetencje: inicjatywność i przedsiębiorczość oraz świadomość i ekspresja kulturalna.
-
Laboratorium „Na dwóch kółkach” pod kierunkiem p. Marioli Jarmulińskiej, umożliwiające poznanie dawnych i współczesnych tradycji regionu oraz kuchni regionalnej. Beneficjenci, w czasie rowerowych rajdów, odwiedzali zabytki i urokliwe miejsca bliższej i dalszej okolicy, sfotografowali je i zgromadzili dane do informatora o Gminie Korytnica. W ramach działań laboratorium odbyły się również: spotkanie, w czasie którego beneficjenci poznali ludowe rękodzieło - technikę tworzenia wycinanek z opłatka, warsztaty kulinarne oraz spotkanie z najstarszymi mieszkańcami gminy. Dzięki tym działaniom uczniowie zwiększyli świadomość dziedzictwa kulturowego, docenili kreatywność i ekspresywność mieszkańców gminy.
-
Laboratorium „Z TIKiem za pan brat” realizowane przez p. Agnieszkę Szwed, przygotowujące do posługiwania się zaawansowaną edycją tekstu oraz grafiką wektorową. Podczas zajęć uczniowie przygotowali do wydruku offsetowego projekt graficzny kalendarza na rok 2017, mozaiki zdjęć jako nadruki na puzzle oraz przewodnik turystyczny po Gminie Korytnica. W pracach wykorzystano zdjęcia i materiały informacyjne zgromadzone przez uczniów. Uczniowie rozwinęli swoje podstawowe kompetencje naukowo – techniczne i informatyczne.
-
Laboratorium „Szpalta” – zajęcia prowadzone przez p. Grażynę Niszcz, które miały na celu przybliżyć specyfikę pracy w mediach, udoskonalić umiejętność pisania i tworzenia form dla mediów komunikacyjnych oraz zainspirować uczniów do kreatywnego pisania. Uczestnicy zajęć opracowali materiały informacyjne do przewodnika po gminie. W ramach działań laboratorium został ogłoszony konkurs literacki pt. „Moja rodzinna miejscowość”. Nagrodzone prace opublikowano na stronach internetowych szkoły, uczniowie otrzymali również cenne nagrody rzeczowe.
-
Laboratorium „Na języku” – zajęcia pod kierunkiem p. Moniki Syczuk, przygotowujące do opracowania informatora o Gminie Korytnica w języku angielskim, mające na celu wykorzystanie wiedzy i umiejętności językowych uczniów w praktyce. Rezultatem działań laboratorium jest wersja anglojęzyczna informatora. Działania laboratoriów „Szpalta” i „Na języku”zwiększyły kompetencje uczniów w zakresie porozumiewania się w języku ojczystym i językach obcych oraz umiejętność uczenia się.
- Laboratorium akrobatyczne „On air z pasją” umożliwiające wszechstronny rozwój młodzieży poprzez trening oparty na gimnastyce, rozwoju szybkości, zwinności i siły. Umiejętności uczniów, nabyte pod kierunkiem p. Olafa Żołędowskiego, zostały zaprezentowane w czasie nagrywania wideoklipu prezentującego szkołę. Film opublikowano w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej szkoły. Realizacja libdub była możliwa jedynie dzięki rozwojowi kompetencji społecznych i obywatelskich uczniów i ich należytej współpracy w grupie.
Dla uczniów zorganizowano również ognisko integracyjne oraz dwa wyjazdy edukacyjno-kulturalne do Siedlec i Warszawy, mające na celu zapoznanie z pracą prezenterów telewizyjnych, dziennikarzy, sposobem eksponowania zdjęć w zamkniętych przestrzeniach oraz kultywowanie dziedzictwa regionu.
Projekt „Otwórz umysł – poczuj pasję” był kolejną inicjatywą Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Korytnickiej skierowaną do palcówek oświatowych. Wierzymy, że i tym razem różnorodność zaplanowanych działań przyczyniła się do tego, iż uczniowie odkryli w sobie pasje, rozwinęli kompetencje i umiejętności, które ułatwią im lepszy start w dorosłe życie.
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Korytnickiej