Kultywowanie tradycji kulinarnych

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Kultywowanie tradycji kulinarnych

Drukuj
Wicestarosta Halina Ilińska podziękowała Pani Elżbiecie Kozłowskiejza prezentację i promocję Powiatu Węgrowskiego (galeria: 1)

W Domu Gdańskim w Węgrowie 20 lutego 2016 r. odbyła się prezentacja i degustacja potraw podlaskiej kuchni dworskiej w wykonaniu Pani Elżbiety Kozłowskiej. Spotkanie zostało zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Węgrowskiej. W interesujący sposób przedstawiono obyczaje kulinarne Wschodniego Mazowsza oraz tradycyjne wykonania tzw. jastrząbków w Węgrowie. Obecna na prezentacji Wicestarosta Halina Ulińska podziękowała Pani Elżbiecie Kozłowskiej za promocję Ziemi Węgrowskiej wręczając pamiątkowy album.

 

Foto: Rafał Biernat

Podczas spotkania odbyła się degustacja sałatki w kwiatach tulipanów. Od lewej: autorka prezentacji - Elżbieta Kozłowska, Wicestarosta Halina Ulińska i Prezes Towarzystwa Ziemi Węgrowskiej Jadwiga Giers (galeria: 2)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.