Konferencja „Przeciwdziałania uzależniania wśród dzieci i młodzieży- cyberprzestrzeń”

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Konferencja „Przeciwdziałania uzależniania wśród dzieci i młodzieży- cyberprzestrzeń”

Drukuj
Obrady w czasie konferencji (galeria: 1)

Dnia 19 maja  została zorganizowana w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Węgrowie trzecia konferencja z cyklu „Przeciwdziałania uzależniania wśród dzieci i młodzieży”, której  tematem była cyberprzestrzeń. Dwie poprzednie konferencje  z tego cyklu dotyczyły uzależnień od narkotyków i dopalaczy oraz alkoholu i nikotyny.  Na konferencję zostali zaproszeni dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjów powiatu węgrowskiego,  szkół podstawowych z Węgrowa i Łochowa, pedagodzy szkolni, Burmistrzowie i Wójtowie, radni Rady Powiatu Węgrowskiego oraz dyrektorzy jednostek powiatowych.

Konferencję otworzyła Wicestarosta Halina Ulińska witając licznie zebranych uczestników konferencji oraz prelegentów. Pedagog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Węgrowie Beata Rybińska w swoim wystąpieniu pt. „Komputer – przyczyny uzależnień” zwróciła szczególną uwagę na fakt wczesnej inicjacji w zakresie obcowania dzieci z urządzeniami elektronicznymi. Podała dane statystyczne dotyczące problemu nadużywania komputera przez młodzież gimnazjalną. Wyjaśniła pojęcie uzależnień oraz przedstawiła cechy wspólne i różnice pomiędzy uzależnieniami od substancji, a uzależnieniami behawioralnymi czyli czynnościowymi.                                                                                                                               W swoim wystąpieniu pani Rybińska scharakteryzowała podtypy uzależnień od komputera/Internetu. Podała i omówiła czynniki sprzyjające powstawaniu uzależnień wśród dzieci i młodzieży oraz ich objawy. Szczególną uwagę zwróciła na alarmujące zachowania uzależnionego ucznia, które powinny wzbudzić niepokój u nauczycieli. Na koniec przedstawiła propozycje działań jakie szkoła powinna podjąć w chwili zaobserwowania problemu uzależnienia od komputera u swojego ucznia.

Zagadnienia związane z bezpiecznym użytkowaniem technologii informacyjnych i komunikacyjnych przybliżyła pani Agnieszka Szwed – nauczycielka informatyki w Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Korytnicy. Prelegentka scharakteryzowała zagrożenia dla zdrowia i życia młodych internautów wynikające z niekontrolowanego i nadmiernego użytkowania komputera i Internetu. Szczegółowo opisała działania niezbędne do podjęcia przez osoby dorosłe w celu zapewnienia ochrony małoletnim użytkownikom. Szczególną uwagę poświęciła zjawisku cyberprzemocy, wskazując na jego specyfikę wynikającą z wysokiego poziomu anonimowości w sieci, szybkości rozpowszechniania materiałów kierowanych przeciwko ofierze oraz ich powszechnej dostępności. Swoje wystąpienie uzupełniła licznymi przykładami  stron internetowych i filmami, które ilustrowały omawiane zagadnienia.

„Cyberprzemoc- skala  problemu na terenie powiatu węgrowskiego. Współpraca szkół z Policją” – to temat przedstawiony przez sierż. szt. Annę Maliszewską  z Komendy Powiatowej Policji w Węgrowie.

W czasie dyskusji głos zabrali : Zastępca Komendanta Powiatowego Policji nad.kom. Andrzej Dziewulski, dr Mirosław Roguski, Dyrektor PCPR Jadwiga Snopkiewicz.

Wicestarosta Węgrowski Halina Ulińska dokonała podsumowania konferencji  zwracając uwagę na  występujące zagrożenia  i jego skutki, które obejmują wszystkie sfery osobowości dzieci.  Skutki uzależnień od cyberprzestrzeni można podzielić na:

fizyczne (wady postawy – skrzywienia kręgosłupa, wady wzroku, uszkodzenia nerwów odpowiedzialnych za ruchy nadgarstka, dłoni),

psychiczne (nerwice, lęki lub inne zmiany w układzie nerwowym, zatracanie poczucia realizmu, uzależnienia),

moralne (łatwy i nie kontrolowany dostęp do informacji o treściach niepożądanych; negatywne postawy i zachowania),

społeczne  (anonimowość, wyizolowanie ze społeczności, przestępczość),

intelektualne (bezkrytyczne zaufanie do możliwości jakie oferuje komputer).

Powołano komisję wnioskowo w składzie:

Panie – Barbara Koszewska, Marzenna Rusjan i Agnieszka Turemka

Komisja wnioskowa w przedstawiła następujące wnioski z konferencji które zostały przyjęte:

- prowadzenie szkoleń rad pedagogicznych na temat uzależnienia od cyberprzestrzeni  w placówkach oświatowych  ze szczególnym uwzględnieniem przedszkoli,

- pedagogizacja rodziców w zakresie bezpieczeństwa w sieci, cyberprzemocy i uzależnień od urządzeń elektronicznych,

- prowadzenie zajęć profilaktyczno - wychowawczych z uczniami i wychowankami.

Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Węgrowie podjęła się opracowania ulotki na temat uzależnień od cyberprzestrzeni.

Uczestnicy konferencji wykazali zadowolenie, że konferencja na powyższy  temat została zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Węgrowie.

Prowadząca konferencję Wicestarosta Halina Ulińska (galeria: 2)
Prelekcja pedagoga Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Węgrowie Beaty Rybińskiej (galeria: 3)
st. sierż. Anna Maliszewska w czasie wystąpienia (galeria: 4)
Referat wygłosiła nauczyciel informatyki Agnieszka Szwed (galeria: 5)
Komisja wnioskowa w czasie pracy (galeria: 6)
Głos zabrał nadkom. Andrzej Dziewulski (galeria: 7)
Uczestnicy konferencji (galeria: 8)
Uczestnicy konferencji (galeria: 9)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.