Dni Łochowa 2016

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Dni Łochowa 2016

Drukuj
Dni Łochowa 2016 (galeria: 1)

W minioną sobotę na mieszkańców Łochowa i okolic czekało mnóstwo muzycznych atrakcji i nie tylko, związanych z corocznym Festiwalem Zbliżenia Kultur organizowanym w ramach Dni Łochowa.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Maria Koc, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk, Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski.

Organizatorowi Dni Łochowa, Miejskiemu i Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Łochowie, zależało, aby jak najciekawiej zbudować program, który by pasował do idei tego Festiwalu. Na scenie wystąpiły zespoły z repertuarem światowego bluesa i popu, muzyki elektronicznej, a także folkloru cygańskiego, polskiego, huculskiego i ukraińskiego. Widownia mogła również  zobaczyć i usłyszeć grupy muzyczne, które doskonale łączą rock z folkiem. Jako pierwszy zaprezentował się nowy lokalny zespół  – WSB, czyli Wysokie Stężenie Blusa.  Panowie wspaniale wykonali znane covery polskich gwiazd, takie jak „Sen o Wiktorii” Dżemu czy „Nocą puka ktoś” Tadeusza Nalepy. Piosenką „Puste szklanki” promowali już własną twórczość, gdyż zamierzają grać również własne kompozycje. Na scenie nie zabrakło zespołów działających przy MiGOK w Łochowie. Wystąpili  Łochowianie, tym razem z utworami z folkloru cygańskiego, zaśpiewały również  Gwizdalanki, które operują białym głosem (technika wokalna charakterystyczna dla muzyki ludowej). Pojawiła się też niezastąpiona Kapela Łochowska, która popularyzuje folklor miejski, w szczególności warszawski i lwowski.

Podczas Dni Łochowa wystąpiły również młode zdolne wokalistki,  sześcioletnia Zosia Marczak, uczestniczka Ogniska Muzycznego działającego w łochowskim Ośrodku Kultury, oraz siostry Milena i Patrycja Wielgat. Nie zabrakło gości z Ukrainy. Po raz kolejny na Dniach Łochowa wystąpił zespół Słoneczna Struna, siedem ukraińskich bandurzystek, które zachwyciły publiczność nie tylko urodą, lecz także przepięknym śpiewem oraz wspaniałą grą na bandurze,  ludowym instrumencie.  Kolejny zespół naszych sąsiadów  - Duet Brawo - wprowadził uczestników Festiwalu w taneczny klimat. Akordeonowa muzyka, jaką Kit Zenowij i Wasyl Łuczak zaprezentowali na scenie, zachwyciła wszystkich. 

Imprezowy klimat podtrzymał następny zespół, tym razem rodzimy, Vecordia, który zaprezentował gościom potężną dawkę rockowo-folkowego brzmienia.  Muzycy, z wokalistką Martyną Jakubiak na czele, mieszkanką Łochowa, zjawiskowo prezentowali się w gotyckich strojach.

Gwiazdą wieczoru był znany zespół Brathanki. Grupa w swojej twórczości łączy elementy folkloru polskiego, czeskiego i węgierskiego z muzyką rockową, co zadecydowało, że okazał sięto idealny zespół na tego typu wydarzenie.  Na Dniach Łochowa przypomnieli swoje najważniejsze przeboje. Nie zabrakło takich utworów, jak „ Mamo ja nie chcę za mąż”,  „Gdzie ten, który powie mi”, „Siebie dam po ślubie”. Wokalistka, Agnieszka Dyk, nawiązała wspaniały kontakt z publicznością, zapraszając wszystkich do wspólnej zabawy. Pierwszą części festiwalu zamknął ponownym występem ukraiński Duet Brawo. Drugą część Dni Łochowa wypełniła muzyka taneczna przygotowana przez DJ Marco Key i Dameza.

Podczas tego wydarzenia nie zabrakło przemowy Burmistrza Łochowa Roberta Gołaszewskiego, Dyrektora Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie Artura Lisa, a także przedstawiciela grup muzycznych z Ukrainy Ojca Romana Iwaniulyka. W trakcie Festiwal odbywały się liczne konkursy, a nagrodami były plakaty Dni Łochowa z podpisami wszystkich muzyków, jak również koszulki zespołu Brathanki z autografami. Organizatorzy zadbali, aby hala na rynku była zapełniona kolorowymi straganami rękodzielników, regionalną żywnością i pracami lokalnych twórców. Dodatkową atrakcją dla rodzin było wesołe miasteczko. To był naprawdę bardzo udany Festiwal i już dziś zapraszamy na jego kolejną edycję.

 

Karina Szyszko
Koordynator działań artystycznych MiGOK Łochów

 

Dni Łochowa 2016 (galeria: 2)
Dni Łochowa 2016 (galeria: 3)
Dni Łochowa 2016 (galeria: 4)
Dni Łochowa 2016 (galeria: 5)
Dni Łochowa 2016 (galeria: 6)
Dni Łochowa 2016 (galeria: 7)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.