VIII Międzynarodowy Turniej Smaków w Nowej Suchej

VIII Międzynarodowy Turniej Smaków w Nowej Suchej

W ostatnią niedzielę czerwca w nowej lokalizacji, tj. w skansenie w Nowej Suchej k. Grębkowa, odbył się 8. Turniej Smaków na Wielkim Gościńcu Litewskim “O kielich Wojciecha Wielądko”. Kiermasz potraw kuchni regionalnej, rękodzieła artystycznego i ludowego składał się z 84 stoisk, były też warsztaty z tkactwa, robienia kwiatów z bibuły, zielarskie „Zioła w kuchni polskiej”, gałgankowe, a także pokaz wyrobu serów podpuszczkowych.

Nie zabrakło atrakcji muzycznych – gwiazdą wieczoru był jeden z najpopularniejszych zespołów folkowych Czeremszyna, wystąpił również Zespół Pieśni i Tańca “Sokołowianie”. Jak co roku w ramach Turnieju Smaków odbyły się konkursy kulinarne “Na najsmaczniejszą potrawę na Szlaku WGL” oraz “Na najlepszy regionalny podarunek kulinarny z podróży szlakiem Wielkiego Gościńca Litewskiego >>Gościniec z podróży<<”.

W wydarzeniu Samorząd Powiatu Węgrowskiego reprezentowała Starosta Węgrowski Ewa Besztak.

Zarząd LOT WGL odznaczył tytułem “Perła na Wielkim Gościńcu Litewskim” cztery osoby, wyróżniające się działalnością na rzecz propagowania regionalnego dziedzictwa kulturowego: Małgorzatę Pepłowską, Rafała Siwka, Jadwigę Grzendę oraz Danutę Kalinowską.

Jury w składzie:

• Maria Koc – senator RP, etnograf, wiceprezes Lokalnej Organizacji Turystycznej WGL
  • Roman Postek, prezes zarządu LOT WGL
  • Marcin Celiński, dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury, członek zarządu LOT WGL
  • Sławomir Wróblewski, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W Reymonta w Sokołowie Podlaskim

wyłoniło następujących zwycięzców:

Konkurs “Na najsmaczniejszą potrawę na Szlaku WGL:

• 1. miejsce oraz Kielich Wojciecha Wielądko ex equo: KGW w Hołowienkach i KGW w Zającu “Zajęczanki”
  • 2. miejsce ex equo: KGW w Grannem i KGW z Oszczerzach
  • 3. miejsce ex equo: Sanisława Góral oraz KGW w Trawach
  • wyróżnienia: KGW w Czaplach, Joanna Dróżdż, Danuta Zawadzka, Karolina Dorosz, Stowarzyszenie “Liwianka”

Konkurs “Gościniec z podróży”