Uroczystości pogrzebowe Śp. Wiesława Ratajskiego

Uroczystości pogrzebowe Śp. Wiesława Ratajskiego

Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe Śp. Wiesława Ratajskiego - żołnierza Armii Krajowej, architekta, działacza społecznego, Prezesa Koła Obwodu „Smoła” Światowego Związku Żołnierzy AK w Węgrowie, w których udział wzięło liczne grono samorządowców, przedstawicieli służb mundurowych a także mieszkańcy Węgrowa i okolicznych miejscowości. Samorząd Powiatu Węgrowskiego reprezentowali Starosta Ewa Besztak i Przewodniczący Rady Powiatu Leszek Redosz.

Uroczystej mszy św. pogrzebowej w Bazylice Mniejszej w Węgrowie przewodniczył ks. Prałat Leszek Gardziński. Śp. Wiesława Ratajskiego żegnali przedstawiciele wielu środowisk, z podziwem wspominając jego wieloletnie zasługi dla lokalnej społeczności.

26 maja 2022r.  Rada Powiatu Węgrowskiego przyznała Panu Wiesławowi Ratajskiemu tytuł „Zasłużony dla Powiatu Węgrowskiego”.

Pan Wiesław Ratajski urodził się  16.XI.1925 w Węgrowie. Do wybuchu II-ej Wojny Światowej wraz z rodziną mieszkał w Łomży. We wrześniu 1939 roku powrócił wspólnie z rodzicami do Węgrowa, gdzie ukończył na tajnych kompletach gimnazjum. Od 1942 r. należał do Armii Krajowej, w 1944 r. przystąpił do oddziału partyzanckiego kpt. Władysława Rażmowskiego - "Poraja" walczącego w lasach miednickich. Na jesieni 1944 r. został aresztowany przez UB, po czym zbiegł w trakcie transportu do aresztu i w efekcie musiał ukrywać się do lutego 1945. W 1957 roku przeniósł się do Węgrowa obejmując stanowisko Architekta Powiatowego.

Obok pracy zawodowej Pan Wiesław Ratajski zawsze czynnie angażował się w życie społeczne mieszkańców Powiatu Węgrowskiego. Był organizatorem I-go Zjazdu Koleżeńskiego absolwentów gimnazjum węgrowskiego w ramach którego założył Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Węgrowskiej zostając Prezesem Zarządu, które, z przerwami, aktywnie funkcjonuje do chwili obecnej. Przez cztery lata był prezesem Zarządu Koła PTTK W Węgrowie. W 1981 r. przed stanem wojennym doprowadził

do uporządkowania zbiorowej mogiły i budowy pomnika poległych żołnierzy września 1939 r. na miejscowym cmentarzu, oraz zaprojektował i doprowadził do budowy pomnika-lapidarium poświęconego ofiarom holocaustu żydów Węgrowa. Pod koniec lat 80-tych zaprojektował tablicę Dzieci Zamojszczyzny w Siedlcach oraz Pomnik Lotnika w Starejwsi. Jako członek Rady Miejskiej Węgrowa przeprowadził podjęcie Uchwały o usunięciu z Rynku pomnika przyjaźni polsko - radzieckiej oraz przeprowadził zmianę nazw ulic o rodowodzie "socjalistycznym" poczynając od przywrócenia nazwy Rynkowi w miejsce Placu Feliksa Dzierżyńskiego.

Po "Okrągłym Stole" w 1989 r. Pan Wiesław Ratajski został Prezesem Rejonowego Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" w Węgrowie, po czym przystąpił do tworzenia we wszystkich gminach w powiecie lokalnych struktur organizacyjnych oraz przygotowań do nadchodzących wyborów parlamentarnych. Po raz pierwszy od lat przedwojennych zorganizował w Węgrowie obchody Święta Niepodległości przywracając patriotyczną tradycję obchodów świąt narodowych i 3-go Maja w miejsce dotychczasowego Święta Pracy l-go Maja. Po przejściu na emeryturę w całości angażuje się w działalność kombatancką. W 1990 r. stworzył Koło Obwodu "Smoła" w Węgrowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zostając Prezesem Zarządu a funkcję tą piastuje do chwili obecnej.

W 1992 r. Pan Wiesław Ratajski został Przewodniczącym Komisji Weryfikacji Uprawnień Kombatanckich przekazując do Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych ok. 1800 wniosków o uchylenie tych uprawnień.

Jako Prezes Zarządu Koła w Węgrowie już w 50-tą rocznicę zbrodni katyńskiej umieścił w miejscowym kościele farnym tablicę poświęconą pamięci ofiar tej tragedii wmurowując jednocześnie urnę z prochami pomordowanych w Katyniu. Dwa lata później na ścianie budynku przy ul. Kościelnej, w którym mieścił się areszt Urzędu Bezpieczeństwa wmurowano tablicę poświęconą pamięci Ofiar Stalinizmu.

Pan Wiesław Ratajski dla upamiętnienia działalności i walki Armii Krajowej postawił 4 pomniki oraz 24 tablice umieszczone w 10 kościołach na terenie powiatu węgrowskiego i na Ścianie Pamięci Armii Krajowej na miejscowym cmentarzu. Doprowadził także do budowy pomnika "Solidarności" dla upamiętnienia i oddania hołdu bohaterom wydarzeń w 1980 roku, które były drugim "Cudem nad Wisłą", przyniosły po raz drugi Niepodległość Polsce. W 2010 roku z inicjatywy Wiesława Ratajskiego odsłonięto i poświęcono pomnik Armii Krajowej w parku AK przy ulicy Kościuszki w Węgrowie oraz tablicę gen. bryg. Jerzego Lipki na ścianie pamięci AK na Cmentarzu Rzymskokatolickim w Węgrowie.