Uroczystość przekazania do eksploatacji nowo wybudowanych obiektów: linii 400 kV relacji Miłosna – Siedlce Ujrzanów oraz stacji Siedlce Ujrzanów

Zaproszeni goście przed uroczystością otwarcia stacji (galeria: 1)

Dnia 16 lipca 2015 roku, z udziałem Janusza Piechocińskiego – wicepremiera i ministra gospodarki, zarządu PSE oraz przedstawicieli instytucji zaangażowanych w realizację inwestycji, na terenie stacji elektroenergetycznej 400/110 kV Siedlce Ujrzanów, odbyła się uroczystość przekazania do eksploatacji nowo wybudowanych obiektów: linii 400 kV relacji Miłosna – Siedlce Ujrzanów oraz stacji Siedlce Ujrzanów.

Napowietrzna linia 400 kV Miłosna – Siedlce Ujrzanów to kolejne zadanie liniowe zrealizowane w ramach Projektu budowy mostu elektroenergetycznego Polska – Litwa.

Linia elektroenergetyczna 400 kV Miłosna - Siedlce Ujrzanów przebiega przez 12 gmin
w województwie mazowieckim: Sulejówek, Halinów, Dębe Wielkie, Stanisławów, w naszym powiecie - Grębków, Jakubów, Kałuszyn, Skórzec, Wiśniew, Zbuczyn, Kotuń oraz Siedlce. Łączy ona dwie stacje: Miłosna i Siedlce Ujrzanów. Długość linii wynosi około 89 km.

Miasto Siedlce dotychczas było zasilane jedną linią 110 kV relacji
Kozienice – Siedlce. Obowiązującym standardem dla dużych aglomeracji jest zasilanie
o napięciu 400 kV, co najmniej z dwóch niezależnych od siebie źródeł. Nowa linia zatem poprawi bezpieczeństwo energetyczne tego obszaru.

Istotna dla zasilania Siedlec jest również stacja elektroenergetyczna 400/110 kV, która powstała w  Ujrzanowie. Jest jedynym obiektem w regionie siedleckim, który umożliwia transformację napięcia z 400 kV na 110 kV.

W uroczystości wzięli udział m.in. Janusz Piechociński – wicepremier i minister gospodarki, Henryk Majchrzak – prezes zarządu PSE SA, Dariusz Piątka – Wicewojewoda Mazowiecki, Michał Kiełsznia – Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, Wolfgang Munch – przedstawiciel Komisji Europejskiej, Prezydent Siedlec - Wojciech Kudelski. Powiat węgrowski był reprezentowany przez wicestarostę Halinę Ulińską.

Zaproszeni goście podczas uroczystości otwarcia stacji (galeria: 2)
Zwiedzanie stacji w Ujrzanowie (galeria: 3)
Zwiedzanie stacji w Ujrzanowie (galeria: 4)