Uroczyste zakończenie rewitalizacji Klasztoru w Węgrowie

Uroczyste zakończenie rewitalizacji Klasztoru w Węgrowie

2 czerwca w wirydarzu klasztornym odbyło się uroczyste zakończenie rewitalizacji klasztoru ojców franciszkanów reformatów w Węgrowie. Projekt ten został zrealizowany w ramach projektu „Bliźniacze Klasztory, Węgrów i Rawa Ruska”. Uroczystość Zakończenia Rewitalizacji Klasztoru była pierwszą która odbyła się w nowej sali wielofunkcyjnej.

Uroczystość została rozpoczęta poprzez przywitanie gości: ks. bp. Piotra Sawczuka, bp. Pomocniczego Henryka Ciereszko, bp. Seniora Józefa Wysockiego, ks. Wiesława Dorosza, Ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczyca, Ministra Jana Dziedziczaka, Ministra Olgę Semeniuk, Ministra Piotra Uścińskiego, Ministra Wandę Zwinogrodzką, Posła RP Macieja Górskiego, Wojewodę Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, Dyrektor Instytutu Pileckiego Magdalenę Gawin, Kierownika Programu Współpracy Transgranicznej Andrzeja Słodkiego, Kierownika Delegatury Mazowieckiego Konserwatora w Siedlcach Mirosława Starczewskiego, Starostę Węgrowskiego Ewę Besztak, Burmistrza Węgrowa Pawła Marchelę, Prezesa Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej Artura Konrata oraz Członkinię Zarządu Totalizatora Sportowego Magdalenę Kopkę-Wojciechowską.

Następnie do zebranych gości parę słów skierowali gospodarze wydarzenia proboszcz parafii Ks. Kan. Dr Romuald Kosk oraz Senator RP Maria Koc. Podczas swojej wypowiedzi proboszcz przywitał zebranych gości, podziękował wszystkim którzy przyczynili się do zakończenia projektu oraz przybliżył zebranym drogę, która doprowadziła do rewitalizacji klasztoru. Szczególne podziękowania zostały złożone Senator RP Marii Koc, którą jako osobę zaangażowaną w projekt od samego początku proboszcz nazwał matką chrzestną działań na rzecz klasztoru. Po przemówieniu odnowiony klasztor został poświęcony przez księży biskupów oraz proboszcza parafii po czym została przecięta wstęga.

Senator RP Maria Koc słowami „marzenia się spełniają” wyraziła swoją radość z pomyślnego zakończenia projektu rewitalizacji klasztoru oraz podziękowała wszystkim zaangażowanym.

Zostały również odczytanie listy: Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Wicepremiera Piotra Glińskiego, a wypowiedź zostały poproszone Minister Olga Semeniuk oraz Dyrektor Instytutu Pileckiego Magdalena Gawin.

Następnie zostały wręczone podziękowania za wsparcie oraz pomoc w rewitalizacji klasztoru a także Medale Jana Dobrogosta Krasińskiego.

Ksiądz Wiesław Dorosz, który przybył na uroczystość ze Lwowa, również zwrócił się do zebranych gości. Ksiądz przybliżył zebranym sytuację jaka teraz panuje na Ukrainie oraz w jaki sposób klasztor w Rawie Ruskiej wspomaga dzieci oraz rodziny ofiar wojennych.

Starosta Węgrowski Ewa Besztak wraz z Wicestarostą Markiem Renikiem, Przewodniczącym Rady Leszkiem Redoszem oraz Członkiem Rady Powiatu Tadeuszem Kotem podziękowali za wkład i poświęcenie włożone w rewitalizację klasztoru wręczając Ks. Kan. Dr Romualdowi Koskowi oraz Senator RP Marii Koc pamiątkowe obrazy. Pozostałym zaangażowanym wśród których znaleźli się: kustosz Klasztoru dr Marek Sobisz, członkowie Zarządu Stowarzyszenia: Roman Postek, Jolanta Dejtrowska, Maria Dębska, Marek Soszyński, przewodnicząca Rady Parafialnej Elżbieta Filipek oraz ks. Mariusz Kroll, wręczono pamiątkowe podziękowania.

Na zakończenie uroczystości odbył się koncert Polskiego Chóru Męskiego pod dyr. Prof. Piotra Jańczaka.

Partnerem wydarzenia był Totalizator Sportowy.