Uroczyste otwarcie ulic Żeromskiego, Polnej i Wieniawskiego w Węgrowie

Uroczyste otwarcie ulic Żeromskiego, Polnej i Wieniawskiego w Węgrowie

Dnia 25 stycznia 2022 roku odbyło się uroczyste otwarcie zmodernizowanych ulic: Żeromskiego, Polnej i Wieniawskiego w Węgrowie - inwestycji, na  którą czekali mieszkańcy Węgrowa. Całkowity koszt zadania, które realizowane było w latach 2019-2021 przez Powiat Węgrowski i Miasto Węgrów z dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wyniósł 8 867 636 zł .

W uroczystości udział wzięli: Poseł na Sejm RP Maciej Górski, Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anna Kaszuba, Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Wicestarosta Marek Renik, Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela, Wiceburmistrz Halina Ulińska, Ksiądz Prałat Leszek Gardziński, Członkowie Zarządu Powiatu Węgrowskiego: Artur Lis i Tadeusz Kot, Radni Rady Powiatu Węgrowskiego na czele z Przewodniczącym Rady Leszkiem Redoszem, Radni Miasta Węgrowa na czele z Przewodniczącą Rady Beatą Gashi, Dyrektor PGE Dystrybucja Warszawa Rejon Energetyczny w Wyszkowie inż. Jerzy Kosiorek, Dyrektor Biura Senator Marii Koc - Michał Piotrowski, Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski, przedstawiciele wykonawców: firmy P&K Jaczewscy oraz  P.W. WIKRUSZ, przedstawiciele firm i instytucji zlokalizowanych w sąsiedztwie odbywającej się inwestycji, Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Węgrowie Marcin Gąsiorek i z-ca dyrektora Michał Włodarek, pracownicy wydziałów merytorycznych Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Miejskiego oraz mieszkańcy Węgrowa.

Starosta Węgrowski Ewa Besztak podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu realizacji inwestycji, w tym m.in.: Senator Marii Koc, Posłowi Maciejowi Górskiemu, Wojewodzie Mazowieckiemu Konstantemu Radziwiłłowi, Burmistrzowi Węgrowa Pawłowi Marcheli, Zarządowi Powiatu, Radzie Powiatu, Radnym Miejskim, przedstawicielom wykonawców i pracownikom Zarządu Dróg Powiatowych, Starostwa Powiatowego i Urzędu Miejskiego.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Poseł na Sejm RP Maciej Górski, Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela, Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Węgrowie Marcin Gąsiorek i Inspektor nadzoru Marek Sadłowski.

Inwestycję poświęcił ks. Prałat Leszek Gardziński.

Modernizacja ulic Żeromskiego, Polnej i Wieniawskiego w Węgrowie odbywała się w dwóch etapach:

Etap I - Rozbudowa ulic Żeromskiego, Polnej i Wieniawskiego w Węgrowie, o dł. ok. 999 m z dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 4.110.200 zł.

Etap II - Przebudowa ulicy Żeromskiego i Polnej wraz z infrastrukturą techniczną, o dł. 486 m z dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie 1.858.436,00 zł.

W ramach inwestycji zrealizowano także zadanie polegające na budowie parkingów usytuowanych przy ulicy Polnej i Wieniawskiego w Węgrowie.

Całkowity koszt inwestycji opiewał na kwotę ok. 8 867 636 zł z czego ok. 5 968 636 pochodziło ze środków rządowych.

Pozostała kwota, stanowiąca wkład własny, została wygospodarowana z budżetów Powiatu Węgrowskiego oraz Miasta Węgrów.

Zakres inwestycji w ramach modernizacji ulic Żeromskiego, Polnej i Wieniawskiego w Węgrowie obejmował:

- wykonanie nowej konstrukcji jezdni na odcinku o długości ok 1,48 km,

- budowę i przebudowę chodników

- wykonanie ciągu pieszo-rowerowego

- rozbudowę skrzyżowania czterowlotowego zwykłego ul. Żeromskiego, Polna, Podlaska na skrzyżowanie typu rondo

- budowę i przebudowę kanalizacji deszczowej

- przebudowę odcinków wodociągu i kanalizacji sanitarnej

- przebudowę sieci i urządzeń elektroenergetycznych

- przebudowę oświetlenia ulicznego i sieci teletechnicznej

- wykonanie oznakowania poziomego dwuwarstwowego

- wykonanie oznakowania pionowego z uwzględnieniem oznakowania aktywnego dla pieszych

- budowę zatok autobusowych w ul. Żeromskiego

- budowę zatoki parkingowej dla samochodów osobowych w ul. Żeromskiego

- zagospodarowanie terenu.

Dzięki realizacji powyższych działań inwestycyjnych na terenie miasta Węgrowa wybudowano  172 miejsca parkingowe, w tym 8 dla osób niepełnosprawnych.