Upamiętniono powstańców styczniowych walczących pod Świdnem, gm. Wierzbno

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Upamiętniono powstańców styczniowych walczących pod Świdnem, gm. Wierzbno

Drukuj
(galeria: 1)

Z okazji obchodów 160. Rocznicy Powstania Styczniowego, w gm. Wierzbno odbyły się uroczystości upamiętniające Bitwę pod Świdnem zwaną również bitwą pod Czerwonką - stoczoną 29 października 1863 roku.

Bitwa pod Świdnem została upamiętniona nietypowym pomnikiem, który tworzą trzy kosy– nawiązujące do walki powstańców w Bitwie pod Węgrowem z 1868 r. W centrum monumentu umieszczono herb powstania styczniowego składający się z Orła Białego, litewskiej Pogoni i wizerunku św. Michała Archanioła. Pod herbem znajduje się tekst z aktu zgonu poległych w bitwie pod Świdnem spisany przez ówczesnego proboszcz z Wierzbna ks. Jana Niemyskiego.

Walczących pod Świdnem upamiętniono dzięki inicjatywnie  wywodzącego się ze Świdna st. bryg Adama Krasuskiego, profesora Akademii Pożarniczej w Warszawie i Radnego Rady Powiatu Łukasza Komorowskiego, który zajął się także wszelkimi sprawami organizacyjnymi wydarzenia ( w  tym: pozyskaniem placu i wszelkich zezwoleń na budowę pomnika). Monument zaprojektował i wykonał artysta Pan Artur Banasiak.

Zgromadzeni na uroczystości przy asyście pocztów sztandarowych oddali hołd poległym powstańcom poprzez wspólną modlitwę, okolicznościowe przemówienia i złożenie kwiatów.

Podczas wydarzenia zebrani wysłuchali m.in. dwóch referatów historycznych, które wygłosili: dr Rafał Dmowski i Pan Roman Postek. Wśród okolicznych mieszkańców z pokolenia na pokolenie przekazywano informację o bohaterskich walkach, gdzie oddział 100 powstańców został zaatakowany przez ponad 600 żołnierzy carskich, w tym 200 konnych. Wobec przeważającej siły wroga powstańcy przegrupowali się i części z nich udało się po walce ukryć w lesie. Polegli pochowani zastali na cmentarzu w Wierzbnie. Powstańców przez wiele miesięcy wspierali mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Uroczystość uświetnili swą obecnością uczniowie z ZSP im. J. Kochanowskiego w Węgrowie ubrani w repliki strojów powstańczych i młdzież z klas mundurowych.

Kolejnym punktem obchodów była uroczysta Msza Święta w Kościele pw. Św. Stanisława BM w Czerwonce – Liwskiej. Po jej zakończeniu w świątyni odbył się koncert „W drodze do Niepodległej” w wykonaniu Zespołu Kameralnego Kaszubsko-Pomorskiej Orkiestry Filharmonicznej.

..............................

W wydarzeniu udział wzięli: Senator RP Maria Koc, Poseł Maciej Górski, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc, Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Członkowie Zarządu Powiatu Artur Lis i Tadeusz Kot, Radny Rady Powiatu Łukasz Komorowski, Wójt Gminy Wierzbno Emil Wąsowski i Przewodnicząca Rady Gminy Małgorzata Karczewska wraz z radnymi, strażacy z OSP Wierzbno, młodzież wraz z nauczycielami oraz okoliczni mieszkańcy i zaproszeni goście.

 

Foto: Stanisław Jastrzębski/Tygodnik Siedlecki

 

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)
(galeria: 5)
(galeria: 6)
(galeria: 7)
(galeria: 8)
(galeria: 9)
(galeria: 10)
(galeria: 11)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.