Upamiętniono Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

Upamiętniono Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

Parlamantarzyści, samorządowcy powiatowi a także przedstawiciele I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie upamiętnili Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. 24 marca złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem poświęconym Leokadii Piątkowskiej w Węgrowie.

W wydarzeniu uczestniczyli: Senator RP Maria Koc, Poseł Maciej Górski, Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Przewodniczący Rady Powiatu Leszek Redosz, Dyrektor I Liceum Ogolnokształcącego im. Adama Mickeiwcza w Węgrowie Ewa Dmowska oraz delegacja uczniów z I LO im. A. Mickiewicza w Węgrowie wraz z opiekunami.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką obchodzony jest 24 marca. Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 r. zamordowali w Markowej (dzisiejsze województwo podkarpackie) rodzinę Ulmów: życie stracili Józef Ulma, jego ciężarna żona Wiktoria, ich szóstka małoletnich dzieci, a także ośmioro ukrywanych przez polską rodzinę Żydów z rodzin Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów.

Dzień Pamięci, z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy został w 2018 r. ustanowiony przez parlament, jako wyraz czci dla wszystkich obywateli polskich – niezależnie od narodowości – którzy pomagali Żydom poddanym ludobójczej eksterminacji przez niemieckich okupantów.