"Udane żniwa- bezpieczne żniwa"

powiatwegrowski.pl - Strona główna

"Udane żniwa- bezpieczne żniwa"

Drukuj
KRUS_logo-300x288 (galeria: 1)

Żniwa to czas nasilonych prac polowych przy zbiorze zbóż i innych płodów rolnych. Rolnicy w pośpiechu wykonują wszelkie prace, często pracują po kilkanaście godzin dziennie, aby zdążyć zebrać swoje plony przed wystąpieniem niekorzystnych warunków pogodowych. Zmęczenie oraz nieustanny pośpiech podczas wielogodzinnych prac polowych naraża rolnika na ryzyko zaistnienia wypadku.

Na rolnika czyhają zagrożenia wypadkowe w czasie prac związanych z koszeniem zbóż i traw, prasowaniem i transportem słomy oraz siana. Podczas takich prac dochodzi do wielu, czasem tragicznych w skutkach wypadków prowadzących do utraty zdrowia, a nawet życia.

W 2012 roku do Placówki Terenowej KRUS w Węgrowie zgłoszono 147 wypadków z terenu powiatu węgrowskiego, natomiast w pierwszej połowie 2013 roku już 79 wypadków. Z danych statystycznych wynika, że 22 na 1000 ubezpieczonych rolników ulega wypadkom podczas pracy w rolnictwie na terenie powiatu węgrowskiego.

Do najgroźniejszych wypadków podczas zbioru zbóż kombajnami dochodzi:

- w czasie czyszczenia, regulowania i naprawiania kombajnu podczas jego pracy,

- przewożenia postronnych osób na stanowisku kombajnisty oraz drabinkach wejściowych,

- przebywania osób w pobliżu kombajnu podczas koszenia oraz rozładunku ziarna,

- obsługi kombajnu przez osoby bez odpowiednich kwalifikacji.

Najczęstszymi przyczynami wypadków w czasie prac związanych z prasowaniem słomy i siana jest lekceważenie zagrożeń, lekkomyślność oraz rażące niedbalstwo. Bardzo groźne w skutkach jest czyszczenie, regulowanie oraz naprawianie pras kostkujących i belujących podczas ich pracy. Wkładanie rąk, nóg do pracującej prasy w celu poprawiania sznurka, pchnięcia wciąganej słomy lub siana prowadzi do pochwycenia kończyny i tułowia, co z reguły kończy się ciężkim uszkodzeniem ciała, amputacją kończyny, a nawet śmiercią.

W czasie transportu płodów rolnych takich jak ziarno zbóż, słoma, siano, rolnicy narażeni są na urazy wskutek upadków ze środków transportowych, uderzenia, przygniecenia przez ciężkie przedmioty takie jak elementy przyczep, podajników, ładowaczy oraz spadające z wysokości paczki lub bele słomy i siana. Należy pamiętać, aby:

- nie przewozić żadnych osób na transportowanych płodach, zwłaszcza na ładunkach objętościowych takich jak paczki, bele siana i słomy,

- należy zabezpieczać transportowane płody pasami transportowymi lub linami przed rozsunięciem ładunku i upadkiem,

- należy ostrożnie i powoli wchodzić, schodzić z ciągników rolniczych oraz przyczep, nie pomijając stopni, zawsze przodem do drabinek wejściowych,

- zachować bezpieczną odległość od środków transportowych będących w ruchu oraz przewożonych płodów, zwłaszcza ciężkich bel słomy i siana.

W natłoku różnych prac przy zbiorze płodów rolnych należy zadbać nie tylko o własne bezpieczeństwo, ale także o bezpieczeństwo osób znajdujących się w pobliżu miejsca pracy. W okresie wakacyjnym dzieci bawiące się w obejściu gospodarskim i w pobliżu maszyn narażone są na różnego rodzaju urazy. Ciekawe otaczającego ich świata mogą niepostrzeżenie zbliżyć się do pracujących maszyn i transportowanych płodów, nie widząc zagrożenia mogą niespodziewanie znaleźć się w strefie bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia. Należy zapewnić dzieciom właściwą opiekę i udzielić im stosownych ostrzeżeń. Rolnicy angażujący dzieci do pomocy w gospodarstwie rolnym powinny pamiętać, że nie wolno powierzać dzieciom prac przy obsłudze maszyn i urządzeń rolniczych. Rozwaga rolników i dbałość o właściwe zabezpieczenie dzieci podczas zbioru i transportu płodów rolnych może ustrzec je przed groźnymi w skutkach wypadkami.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo w pracy rolniczej to podstawa ochrony zdrowia i życia.

Jarosław Gago

Placówka Terenowa

KRUS w Węgrowie

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.