Trwają prace przy rozbudowie ul. Zwycięstwa w Węgrowie.

Trwają prace przy rozbudowie ul. Zwycięstwa w Węgrowie.

Trwają prace przy rozbudowie ul. Zwycięstwa w Węgrowie. Prace archeologiczne powinny zakończyć się do końca lipca.

Przypominamy, że podczas prac związanych z wykonywaniem kanalizacji deszczowej przy rozbudowie ul. Zwycięstwa, na odcinku od skrzyżowania z ul. Żagana do ul. Traugutta, natrafiono na ludzkie szczątki. Prace ekshumacyjne szczątków ludzki prowadzone są pod ścisłym nadzorem archeologicznym oraz Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Do dnia dzisiejszego 14.07 br. wyeksplorowano 214 obiektów. Archeolodzy szacują, że obiektów grobowych będzie ok 250. Groby występują na 3-4 poziomach, w bardzo dużym zagęszczeniu. Cała długość wykopu wynosi 94 m, aktualnie pracują pomiędzy 60-65 metrem, czyli ponad 2/3 terenu jest zadokumentowane i wyeksplorowane. Wszystkie pochówki są ułożone na wznak, głowami na zachód, w rycie chrześcijańskim. Jak dotąd mamy potwierdzoną chronologię funkcjonowania cmentarza w XVI-XVII w.

Stwierdzono że:

1. Przeważają szczątki osób dorosłych.
  2. W kilku przypadkach stwierdzono przy zmarłych pozostałości drewnianych trumien..
  3. W zasypiskach wkopów grobowych występuje ceramika, której najstarsze elementy (uchwyty glinianych pokrywek naczyń, fragment rączki patelni glinianej) wstępnie wydatowano na XVI-XVII w.
  4. Z relacji stratygraficznej wynika, że wkopy grobowe występują poniżej bruku i warstwy użytkowej drogi. Jak dotąd żaden wkop grobowy nie przeciął poziomu drogi, z czego wynika, że wytyczono ją na istniejących grobach;

Przepraszamy za utrudnienia i prosimy o wyrozumiałość.

Info: Wydział Inwestycji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Węgrowie

foto: Wydział Promocji Powiatu