Szlaki Turystyczne w Powiecie Węgrowskim

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Szlaki Turystyczne w Powiecie Węgrowskim

Drukuj

Szlak Przyrodniczo-Ekologiczny „Doliną Liwca” łączy miejsca i obiekty położone w bezpośredniej odległości od rzeki Liwiec (do 10 km), ukazuje walory przyrodnicze i krajobrazowe tego obszaru. Swój początek ma w gminie Zbuczyn (powiat siedlecki) – u źródła rzeki Liwiec, a koniec w miejscowości Kamieńczyk w gminie Wyszków (powiat wyszkowski) – u ujścia Liwca do Bugu. W powiecie węgrowskim na trasie szlaku można zwiedzać: Dwór w Paplinie, Kościół i Dwór w Korytnicy, Zaporę wodną w Kalinowcu, Kościół, Pomnik Józefa Piłsudskiego i Dwór w Kamionnie, Pałac w Łochowie, Gospodarstwo Agroturystyczne Stajnia Zakolej- Barchów, Pałac w Julinie, Dwór w Pogorzelcu wraz z pozostałościami Parku, Rezerwat Jegiel (gm. Łochów) i Ośrodek Kolonijno – Wypoczynkowy Koszelanka.

Szlak Doliny Liwca dla turystów zmotoryzowanych i pieszych. Trasa: Sucha – Muzeum Architektury Drewnianej, Grodzisk – Grodzisko z XI-XIII w., Sowia Góra, Liw-Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, Węgrów, Starawieś, Borzychy, Paplin. Atrakcje turystyczne na szlaku to: unikatowe zabytki, piękne krajobrazy, nieskażona przyroda, spływy kajakowe, kąpieliska, stanowiska wędkarskie, jazda konna, ciekawe wydarzenia kulturalne i rozrywkowe, pyszna kuchnia regionalna, intrygujące legendy i tajemnicze zakątki.

Wielki Gościniec Litewski

WGL jest to dawny szlak handlowy łączący Warszawę i Wilno. Współcześnie jest szlakiem turystycznym na którym odkrywamy uroki wschodniej Polski Rzeczpospolitej Obojga Narodów w XVII i XVIII wieku. Szlak, zwany też Wielkim Traktem Pocztowym lub Wielkim Traktem Warszawa – Wilno łączył stolicę Korony Królestwa Polskiego ze stolicą Wielkiego Księstwa Litewskiego i miał wpływ nie tylko na sprawne funkcjonowanie komunikacji w granicach ogromnego państwa, ale też na rozwój miejscowości przy nim usytuowanych. Biegł z Warszawy, przez Sulejówek, Stanisławów, Dobre, Liw, Węgrów, Sokołów Podlaski, Drohiczyn, przez Grodzieńszczyznę do Wilna. Dawniej trakt przemierzano karocami, powozami, dyliżansami, przystając na stacjach pocztowych, aby odpocząć. Obecnie Wielki Gościniec Litewski to szlak turystyczny, który prowadzi turystę przez Wschodnie Mazowsze i Podlasie do urokliwych miasteczek i zaścianków, zamieszkałych dawniej przez ludzi różnych wyznań i narodowości, przez malownicze krajobrazy wschodniej Polski, gdzie może odpocząć a także spróbować mazowieckiej i podlaskiej kuchni.

Wielądki, Liw i Węgrów to miejscowości w Powiecie, przez które przebiega Szlak WGL.

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.