Środki finansowe z WFOŚiGW na usuwanie azbestu

Środki finansowe z WFOŚiGW na usuwanie azbestu

Prawie 200 000 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie trafi do siedmiu gmin z powiatu wegrowskiego.

12.07.2022r. zastępca prezesa WFOŚiGW w Warszawie Kamila Mokrzycka podpisała w Starostwie Powiatowym w Węgoriwie z siedmioma samorządami umowy dotacyjne na usuwanie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele lokalnych samorządów a także: Maria Koc – Senator RP, Anna Maria Siarkowska – Poseł RP, Maciej Górski – Poseł RP, Ewa Besztak - Starosta Węgrowski, Anna Kaszuba – Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach  i Agnieszka Kiljańczyk – Dyrektor Wydziału Zamiejscowego WFOŚiGW w Siedlcach.

Większość przyznanych dotacji prawie w całości pokryje koszty demontażu, zbierania, transportu oraz unieszkodliwienia odpadków zawierających azbest. Wsparcie w wysokości prawie 200 000 tys. zł trafi do gmin: Miedzna, Łochów, Sadowne, Stoczek, Korytnica, Węgrów, Wierzbno.

Dzieki wsparciu Funduszu szkodliwy azbest zostanie w bezpieczny sposó zdemontowany z dachów przez specjalistyczne firmy i unieszkodliwiony na składowskach odpadów niebezpiecznych. Szkodliwy materiał przestanie stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Od 2018 roku WFOŚiGW w Warszawie przekazał mazowieckim samorządom ponad 40 mln zł na usuwanie azbestu. W tym roku w budżecie Funduszu zaplanowane jest kolejne 6  mln 800 tys. zł na ten cel.