Spotkanie z dowódcą 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Spotkanie z dowódcą 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej

Drukuj
(galeria: 1)

13 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Węgrowie Starosta Węgrowski Ewa Besztak oraz Wicestarosta Marek Renik odbyli spotkanie z płk Mieczysławem Gurgielewiczem – Dowódcą 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Władze Powiatu Węgrowskiego podziękowały dowódcy za wsparcie Wojsk Obrony Terytorialnej w walce z pandemią na terenie powiatu, a także za współpracę z klasami mundurowymi w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie.

W 53 batalionie lekkiej piechoty służy ponad 400 żołnierzy z czego ponad 50 to kobiety. Wśród siedleckich terytorialsów, jest 30 żołnierzy pochodzących z powiatu węgrowskiego.

 

Trzy kroki do zostania terytorialsem

  • Pierwszy krok do WOT

Pierwszym krokiem jaki powinna wykonać osoba zainteresowana terytorialną służbą wojskową jest złożenie wniosku o powołanie do służby. Taki wniosek można wypełnić w WKU lub poprzez platformę ePUAP czy podczas spotkania z jednym z naszych rekruterów.  

  • Drugi krok do WOT

Złożenie wniosku zapoczątkuje proces rekrutacji, podczas którego kandydat stanie przed komisją rekrutacyjną oraz zostanie zapoznany z jednostką wojskową, w której będzie pełnił służbę. Na tym etapie każdy kandydat zobowiązany jest również wykonać niezbędne badania lekarskie.

  • Trzeci krok do WOT

Ostatnim krokiem jest odebranie karty powołania do terytorialnej służby wojskowej i stawienie się w jednostce wojskowej na przeszkolenie. W zależności od tego czy kandydat jest rezerwistą czy osobą, która nie składała przysięgi wojskowej, odbędzie dedykowany rodzaj szkolenia. Szkolenie podstawowe przygotowane specjalnie dla osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z wojskiem oraz szkolenie wyrównawcze dla osób, które już wcześniej odbywały służbę wojskową.

 

System szkolenia w WOT

Proces szkolenia Terytorialsa rozpoczyna się od 16 – dniowego szkolenia podstawowego, które jest przeznaczone dla osób nie mających wcześniej do czynienia z wojskiem. Dla żołnierzy rezerwy przeznaczone jest szkolenie wyrównawcze, trwające 8 dni. Oba szkolenia otwierają 3-letni cykl. W pierwszym roku odbywają się szkolenia indywidualne o charakterze ogólnowojskowym. W drugim roku szkolenia specjalistyczne w zakresie konkretnej funkcji w pododdziale np. saper, medyk itp. Trzeci rok, to szkolenia zgrywające pododdziały. Po zakończeniu 3 letniego cyklu szkoleń, obie grupy żołnierzy spotykają się razem, aby szkolić się w systemie rotacyjnym w ramach tzw. „wspaniałych dwunastek” czyli sekcji lekkiej piechoty. W sumie, w ciągu trzech lat, wszyscy żołnierze OT muszą odbyć ponad 124 dni szkoleniowych.

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.