Spotkanie opłatkowe z beneficjentami programu „Pomoc Polakom z Ukrainy” w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

21 grudnia 2022 r. Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą zaprosił na spotkanie opłatkowe do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów posiadaczy Karty Polaka oraz członków ich rodzin z Ukrainy, którzy w Polsce znaleźli schronienie przed rosyjską agresją. Minister Jan Dziedziczak złożył serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w realizację programu „Pomoc Polakom z Ukrainy” finansowanego ze środków rezerwy ogólnej budżetu państwa w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za Granicą 2022.

Oprócz zaproszonych rodzin, na spotkanie przybyli przedstawiciele organizacji pozarządowych realizujących programy pomocowe dla Ukrainy: Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, Fundacji „Wolność i Demokracja” oraz Fundacji Polski Zespół Humanitarny i Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie. Dzięki natychmiastowym i bezprecedensowym decyzjom rządu, Polska od samego początku wykazała się wielką solidarnością z naszymi braćmi z Ukrainy. Dzięki funduszom uzyskanym z rezerwy ogólnej budżetu państwa, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą realizuje wspólnie z wymienionymi organizacjami program „Pomoc Polakom z Ukrainy” skierowany do naszych Rodaków, posiadaczy Karty Polaka oraz ich najbliższych uciekających przed wojną. W ramach tego programu z dodatkowej pomocy finansowej i dachu nad głową skorzystało kilkanaście tysięcy osób, ponad osiemdziesiąt tysięcy zostało objętych pomocą w Ukrainie, a kilkadziesiąt tysięcy uzyskało porady w centrum informacyjnym.

Zaproszenie na spotkanie opłatkowe przyjęli także: Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej ks. bp dr hab. Piotr Turzyński, Minister do spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych dr hab. Piotr Wawrzyk, Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, konsulowie polskich placówek z Winnicy, Charkowa i Odessy przeniesionych do Polski oraz dyrektorzy departamentów w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

O świąteczną atmosferę spotkania zadbał zespół „Polska to MY” działający przy Klubie Polskim im. H. Sienkiewicza w Enerhodarze w południowej Ukrainie i inni artyści z Ukrainy, beneficjenci programu „Pomoc Polakom z Ukrainy” oraz Cezariusz Gadzina. Na zakończenie wszyscy goście otrzymali świąteczne upominki.

Tekst i zdjęcia:

żródło: https://www.gov.pl/web/polonia/spotkanie-oplatkowe-z-beneficjentami-programu-pomoc-polakom-z-ukrainy-w-kancelarii-prezesa-rady-ministrow?fbclid=IwAR13OSgIM_kPzRu_HbKUIh8THKoGYp9V7VXy7XhZ9FyBYRivPYGgbjqrIVc