Skansen w Suchej gościł Koła Gospodyń Wiejskich

Skansen w Suchej gościł Koła Gospodyń Wiejskich

8 sierpnia odbył się II Mazowiecko-Podlaski Piknik Kół Gospodyń Wiejskich, w którym wzięły udział gospodynie z terenu pięciu powiatów: węgrowskiego, sokołowskiego, siedleckiego, mińskiego i garwolińskiego. KGW wzięły udział w rywalizacji na najlepszą potrawę z ziemniaka.

Organizatorem wydarzenia był Powiat Węgrowski, natomiast Partnerami byli: Gminna Biblioteka Publiczna w Grębkowie, LGD Bądźmy Razem, ARiMR Węgrów, KRUS Węgrów. Wydarzenie było współfinansowane przez Fundację PGE.

Wydarzenie, które rozpoczęło się o godz. 11.00 poprowadziła Wanda Miszczak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Grębkowie. Zaproszonych gości, a także uczestników powitał Wicestarosta Marek Renik. Następnie głos zabrali: Zastępca Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Regionalnego ARiMR Zbigniew Sobieraj, Dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Warszawie Joanna Bala, Wójt Gminy Grębkowa Bogdan Doliński oraz gospodarz wspaniałego miejsca, jakim jest Skansen w Suchej, Maria Kwiatkowska.

Od godz. 12 rozpoczął się Przegląd Artystyczny, w którym wystąpiło siedem zespołów: Senior z Pasją, Jarnickie Stowarzyszenie Seniorów, Goździczanki, Dziewulanki, Anastazja Żołnierzak, Strzałki ze Strzały, Babie Lato z miejscowości z Suchożebry. Na zakończenie przeglądu Wicestarosta Marek Renik oraz Kierownik ARiMR w Węgrowie Artur Salach wręczyli występującym okolicznościowe dyplomy oraz kosze upominkowe.

Także o godz. 12 swoją pracę rozpoczęła komisja konkursowa pod przewodnictwem Prezes LGD „Bądźmy Razem” Jadwigi Snopkiewicz, której zadaniem było wyłonienie najlepszej potrawy z ziemniaka. Pozostałymi członkami komisji konkursowej byli: Zbigniew Sobieraj (Zastępca Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Regionalnego ARiMR), Elżbieta Osińska-Kassa  (Kierownik Wydziału Kultury Wsi w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi), Sylwia Szelest (Firma Arche), Ireneusz Kowalski (Przewodniczący Rady Gminy Grębków), Bożena Gierej (Naczelnik Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Węgrowie). Niezwykle trudne obrady zakończyły się chwilę przed godz. 16.00

W między czasie na scenie wystąpiła gwiazda II Pikniku KGW – Warszawska Orkiestra Sentymentalna, której za wspaniały występ podziękowała Starosta Węgrowski Ewa Besztak.

Po godz. 16.00 na scenie pojawiła się komisja konkursowa w wyżej wymienionym składzie, a także fundatorzy nagród i pucharów: Senator RP Maria Koc, Poseł na Sejm RP Maciej Górski, Dyrektor Marketingu i Działu Eventów Firmy Arche Mariusz Orzełowski, Współwłaścicielka Firmy Wikrusz Małgorzata Lach-Witkowska, Kierownik ARiMR w Węgrowie Artur Salach. Przewodnicząca Jadwiga Snopkiewicz odczytała protokół komisji konkursowej, a następnie wręczono nagrody. Na zakończenie wystąpił zespół BoogieNight.

Lista laureatów w konkursie „Na najlepszą potrawę z ziemniaka”:

I Miejsce: KGW "Galicjanki" z Gruszyczno za placki ziemniaczane z darami regionu

Laureaci I miejsca otrzymali: ufundowane przez Grupę ARCHE Zaproszenie dla Koła Gospodyń Wiejskich do czynnego udziału w prezentacjach kulinarno-artystycznych, w dwudniowych Targach Rękodzieła Artystycznego w dniach 3-4 grudnia 2021roku na terenie Parku Handlowego ARCHE w Siedlcach, wraz z pokryciem kosztów przejazdu do Siedlec i noclegów, nagrodę rzeczową przygotowaną przez Stowarzyszenie LGD Bądźmy Razem, nagrodę finansową w kwocie  700 zł ufundowaną przez Starostwo Powiatowe w Węgrowie.

II Miejsce: KGW Goździczanki za kartoflane frykasy
II Miejsce: KGW Czerwonka Folwark za roladę ziemniaczaną

Laureaci II miejsca otrzymali: ufundowany przez Grupę Arche udział  w warsztatach ceramicznych, piekarniczo-cukierniczych, tkackich i rzeźbiarskich na terenie Pałacu i Folwarku ARCHE w Łochowie prowadzonych przez Fundację Leny Grochowskiej, nagrody rzeczowe przygotowane przez ARiMR w Węgrowie, nagrody finansowe w kwocie 600 zł przygotowane przez Starostwo Powiatowe w Węgrowie

III Miejsce: KGW Trawy za trawską pyzę z grochem
III Miejsce: KGW Dziewule za kiszkę ziemniaczaną
III Miejsce: KGW Strupiechów za gołąbki ziemniaczane w sosie grzybowym

Laureaci III miejsca otrzymali: nagrody rzeczowe przygotowane przez Posła Macieja Górskiego, ceramikę ufundowaną przez Grupę ARCHE, nagrody finansowe w kwocie 500 zł przygotowane przez Starostwo Powiatowe w Węgrowie.

Wyróżnienia otrzymały:
- KGW Jarnice za zupę z ziemniaków i cukinii
- KGW Tończa Janówki za biedaki inaczej bencały
- KGW Liw za gołąbki z ziemniakami
- KGW Grężów za roladę z ziemniakami
- KGW Stary Kębłów za aksamitną zupę z chipsem

Nagrody rzeczowe i finansowe dla wyróżnionych ufundowali: Poseł na Sejm RP Maciej Górski oraz Firma WIKRUSZ.

Podziękowania za udział w konkursie trafiły do:
- Firmy SER-MLEK Mariusz Gregorczyk
- KGW „Dziarskie” z Ładzyń
- Stowarzyszenie Grębkowianie
- Jarnickie Stowarzyszenie Seniorów

W ramach podziękowań za udział KGW otrzymują nagrodę finansową przygotowaną przez Firmę WIKRUSZ  i torbę upominkową od Starostwa Powiatowego w Węgrowie.