Samorządy z terenu Powiatu Węgrowskiego otrzymały 94 387 576,12 zł z rządowego programu Polski Ład

26 października w Starostwie Powiatowym w Węgrowie odbyło się uroczyste wręczenie promes rządowego programu Polski Ład. W ramach pierwszego naboru Programu Inwestycji Strategicznych  samorządy z terenu Powiatu Węgrowskiego będą mogły zrealizować aż 19 zaplanowanych inwestycji.

W spotkaniu udział wzięli: Senator Maria Koc, Poseł Maciej Górski, Poseł Krzysztof Tchórzewski, Poseł Daniel Milewski, Kierownik Delegatury MUW w Siedlcach Anna Kaszuba, Starosta Ewa Besztak, Wicestarosta Marek Renik, członkowie Zarządu Powiatu: Tadeusz Kot, Artur Lis i Włodzimierz Miszczak a także samorządowcy z terenu Powiatu Węgrowskiego.

Wykaz inwestycji dofinansowanych w ramach Polskiego Ładu:

Powiat Węgrowski:

6,8 mln zł - Modernizacja i dostosowanie dawnego budynku gimnazjum do potrzeb szkolnictwa specjalnego w Węgrowie.

6,65 mln zł - Rozbudowa drogi powiatowej nr 4224W Węgrów – Popielów – Turna – Górki Borze na odcinku Górki Grubaki - Górki Borze.

850 tys. zł - Nowoczesny urząd – dofinansowanie modernizacji budynku Powiatu Węgrowskiego.

Miasto Węgrów

13,5 mln zł - Budowa sali gimnastycznej z zapleczem wraz z urządzeniami towarzyszącymi  przy Szkole Podstawowej nr 1 w Węgrowie.

Gmina Łochów

9,25 mln zł - Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Łochowie.

2,56 mln zł - Przebudowa ulic w Gwizdałach.

Gmina Grębków

10,2 mln zł - Budowa wielofunkcyjnego budynku użyteczności publicznej.

Gmina Korytnica

4,25 mln zł  - Adaptacja budynku z przeznaczeniem na gminny dom kultury i dzienny dom pobytu seniora.

Gmina Liw

8,17 mln zł - Przebudowa Samorządowej Szkoły Podstawowej w Ruchnie oraz rozbudowa o część dotyczącą przedszkola.

1,93 mln zł - Modernizacja oczyszczalni ścieków w miejscowości Starawieś.

Gmina Miedzna

1,51 mln zł - Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Miedzna.

493 tys. zł - Przebudowa drogi gminnej w sołectwie Zuzułka.

107 tys. zł - Modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Miedzna

Gmina Sadowne

5 mln zł - Budowa gminnego przedszkola w Sadownem.

710 tys. zł - Budowa sieci wodociągowej w miejscowości Sadowne.

Gmina Stoczek

5,51 mln zł - Odnawialne źródła energii w budynkach użyteczności publicznej na terenie Gminy Stoczek.

5 mln zł - Budowa sieci kanalizacyjnej w miejscowościach Grabowiec i Topór, gmina Stoczek - etap I .

Gmina Wierzbno

6,17 mln zł - Termomodernizacja szkół podstawowych w Wierzbnie i Krypach wraz z utwardzeniem placów wokół budynków oraz wymianą ogrodzeń.

5,7 mln zł - Budowa sieci wodociągowej na terenie Gminy Wierzbno w miejscowościach Janówek, Wyględówek, Nadzieja, Ossówno, Brzeźnik i Rąbież.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 r. W tym czasie każda JST czy związek JST mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym:

•    1 wniosek bez kwotowego ograniczenia

•    1 wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł

•    1 wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł.