Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg - wsparcie samorządów z regionów siedleckiego i warszawskiego w województwie mazowieckim.

Ponad 28,6 mln zł otrzymają samorządy z województwa mazowieckiego, z regionów siedleckiego i warszawskiego, w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Łączna długość dróg realizowanych w ramach wsparcia to ponad 10,3 km. Uroczystość podpisania umów z udziałem Senator RP Marii Koc, Poseł na Sejm RP Teresy Wargockiej oraz Wicewojewody Mazowieckiego Sylwestra Dąbrowskiego odbyła się 24 lipca br. w Starostwie Powiatowym w Węgrowie.

Przez cztery lata, od 2019 r., w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, przeznaczyliśmy na infrastrukturę drogową na Mazowszu około 1,5 miliarda złotych. Ponadto, w tym roku podpisaliśmy umowy na kwotę prawie 300 mln zł. To ogromne pieniądze, dzięki którym małe miejscowości, wioski czy miasta mogą się rozwijać. Dzięki rządowemu dofinansowaniu mieszkańcom z wielu gmin z województwa mazowieckiego łatwiej jest obecnie dojechać do pracy, do szkoły czy do lekarza. – powiedział Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski.

Dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg otrzymały:

• Powiat Węgrowski – umowa na kwotę ponad 1,3 mln zł na rozbudowę drogi powiatowej nr 4229W - ulicy Zwycięstwa w Węgrowie,

• Gmina Łochów – umowa na kwotę ponad 933 tys. zł na budowę drogi gminnej - ulicy Modrzewiowej w Łochowie,

• Miasto Sulejówek – umowa na kwotę ponad 1,1 mln zł na rozbudowę drogi gminnej - ulicy Piaskowej na odcinku od Alei Józefa Piłsudskiego do ulicy Kwiatowej w Sulejówku,

• Gmina Liw – umowa na kwotę ponad 1,6 mln zł na przebudowę drogi Zawady – Połazie,

• Gmina Siennica – umowa na kwotę ponad 542 tys. zł na przebudowę ulicy Ogrodowej w Siennicy,

• Gmina Miedzna – umowa na kwotę ponad 1,2 mln zł na przebudowę drogi gminnej nr 420506W na odcinku od drogi powiatowej 4222W w kierunku miejscowości Międzyleś,

• Gmina Miastków Kościelny – umowa na kwotę prawie 900 tys. zł na przebudowę drogi wewnętrznej w Woli Miastkowskiej.

Wcześniej zostały podpisane umowy w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg z następującymi samorządami:

• Powiat Garwoliński – 2 umowy na kwotę ponad 13,1 mln zł na przebudowę drogi powiatowej nr 1305W na terenie Gminy Wilga oraz przebudowę drogi powiatowej nr 1330W Garwolin – Oziemkówka – Miastków Kościelny – Zwola Poduchowna – Żelechów – Dudki – Trojanów (Gmina Miastków Kościelny),

• Powiat Miński – umowa na kwotę ponad 4,7 mln zł na przebudowę drogi powiatowej nr 2247W Kałuszyn.

W późniejszym terminie zostanie podpisana również umowa w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg  z:

• Gminą Halinów – umowa na kwotę ponad 3 mln zł na przebudowę drogi gminnej nr 220416W - ulicy Powstania Styczniowego w Długiej Kościelnej wraz z budową ciągu pieszo-rowerowego.

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg (dawniej Fundusz Dróg Samorządowych) to wsparcie realizacji zadań na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Jego celem jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym. Wszystko po to, żeby po drogach jeździło się wygodniej i bezpieczniej.

Środki Funduszu są przekazywane na dofinansowanie:

• budowy, przebudowy i remontu dróg powiatowych i dróg gminnych,

• dofinansowanie budowy mostów lokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych,

• finansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych o znaczeniu obronnym, a od 2021 roku również na dofinansowanie:

• zadań mających na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu pieszych w obszarze oddziaływania przejść dla pieszych w rozumieniu art. 2 pkt 11 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym,

• budowy obwodnic lokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich,

• budowy, przebudowy lub remontu dróg wojewódzkich, dróg powiatowych lub dróg gminnych, zarządzanych przez prezydenta miasta na prawach powiatu będącego siedzibą wojewody lub sejmiku województwa.

Dzięki środkom z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, samorządy z województwa mazowieckiego otrzymają w 2023 r. dofinansowanie na realizację zadań polegających na budowie, przebudowie lub remoncie dróg gminnych i powiatowych w kwocie 299 487 081,96 zł. Dofinansowaniem na chwilę obecną objęte zostanie 114 zadań, z czego 23 zadania to zadania wieloletnie kontynuowane, a 91 to zadania, których realizacja rozpocznie się w 2023 r.

Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg dla zadań powiatowych i gminnych jest uzależnione od dochodów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego: im niższe dochody podatkowe, tym większa wartość dofinansowania, przy czym maksymalne dofinansowanie może wynieść do 80 proc. kosztów realizacji zadania.

W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (wcześniej Funduszu Dróg Samorządowych), w latach 2019-2022 jednostkom samorządu terytorialnego z województwa mazowieckiego przekazano dofinansowanie na realizację 1050 zadań gminnych oraz powiatowych w łącznej kwocie prawie 1,5 mld zł. Długość odcinków dróg objętych dofinansowaniem w latach 2019- 2022 to ponad 1400 km, ponadto dofinansowaniem objęto podniesienie poziomu bezpieczeństwa na ponad 300 przejściach dla pieszych.

źródło: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/rzadowy-fundusz-rozwoju-drog---wsparcie-samorzadow-z-regionow-siedleckiego-i-warszawskiego-w-wojewodztwie-mazowieckim