Rozpoczęcie sezonu turystycznego

Rozpoczęcie sezonu turystycznego

Uroczystość „Dzień Świętojański” rozpoczynający sezon turystyczny 2017r. w Powiecie Węgrowskim odbyła się 24 czerwca w Wyszkowie nad Liwcem. Zorganizowało ją Starostwo Powiatowe w Węgrowie z Klubem Seniora  z Wyszkowa, współorganizatorem była Rada Sołecka z Wyszkowa. Na uroczystość przybyło dużo osób wśród których Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Pani Elżbieta Lanc, Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk, Kierownik Delegatury w Siedlcach Urzędu Wojewódzkiego Marek Renik, Wójt Gminy Liw Bogusław Szymański, Wójt Gminy Grębków Bogdan Doliński, Radni Rady Powiatu Węgrowskiego, Radni Gminy Liw, Radni Gminy Grębków, przedstawiciele organizacji turystycznych, dyrektorzy powiatowych instytucji, mieszkańcy Powiatu Węgrowskiego oraz goście – turyści.

Uroczystość prowadzona przez Wicestarostę Halinę Ulińską rozpoczęła się mszą św. w Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wyszkowie w intencji bezpiecznego sezonu turystycznego 2017r. celebrowana przez ks. Proboszcza Wojciecha Zadrożnego. Miłym akcentem po mszy było podziękowanie ks. Proboszcza skierowane do  Zarządu Powiatu Węgrowskiego i  Wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Węgrowskiego Lidii Siuchta oraz Wójta Gminy Liw za wsparcie finansowe, dzięki któremu zostały wymienione w kościele okna.  Następnie na placu przed kościołem  pięknie zatańczył i zaśpiewał  zespół Tańca Ludowego „Zawierucha”  z I Liceum  Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie wprowadzając licznie zgromadzonych  w radosny nastrój Dnia Świętojańskiego. Po występie dziewczęta z zespołu założyły  na głowy wianki z kolorowych kwiatów i korowód na czele z uczniami z Zespołu Ludowego wyruszył nad Liwiec a towarzyszyła mu wesoła muzyka. Świetnie że dopisała pogoda. Most na rzece został pięknie udekorowany  przez Panie z Klubu Seniora i ze Starostwa Powiatowego w Węgrowie. Ks. Proboszcz Wojciech Zadrożny  poświęcił wodę  w Liwcu i wianki, które wrzucono do rzeki śpiewając piosenkę „Wiła wianki”. Ważnym punktem uroczystości było oddanie do użytku  zagospodarowanego terenu rekreacyjnego nad rzeką Liwiec wraz z przystanią kajakową. Wcześniej teren ten nie był odpowiednio  przygotowany, nie było plaży, odpowiednich miejsc do wodowania kajaków, terenu do parkowania samochodów. Zadanie to zostało wykonane przez Powiat Węgrowski  na terenie, którego jest właścicielem. Wykonano dwie plaże, schody z poręczą ułatwiające bezpieczniejsze zejście z drogi, parking, dogodne miejsce do wodowania kajaków, ławki, stolik i kosze na śmieci. Ks. Proboszcz Parafii Wyszków udostępnił także część łąki, aby łatwiej mogły wyjeżdżać samochody z parkingu. Zostały także usunięte konary drzew  z rzeki które powodowały utrudnienie dla pływających kajaków. O wykonanie tego zadania został poproszony Pan  Waldemar Pawelec – Kierownik Wojewódzkiego Zarządu Melioracji Wód  i Urządzeń  Wodnych. Wicestarosta Halina Ulińska skierowała słowa podziękowania za pomoc  w wykonywaniu zagospodarowania terenu rekreacyjnego w Wyszkowie Zarządowi Dróg Powiatowych oraz Panu Adamowi Witkowskiemu właścicielowi firmy „Wikrusz”. Wicestarosta Halina Ulińska otwierając teren rekreacyjny  poprosiła następujące osoby o przecięcie wstęgi: Panią Elżbietę Lanc Członka Zarządu Województwa Mazowieckiego, Starostę Węgrowskiego Krzysztofa Fedorczyka,  Wójta Gminy Liw Bogusława Szymańskiego, Wójta Gminy Grębków Bogdana Dolińskiego, Wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Węgrowskiego Lidię Siuchtę, Członka Zarządu Powiatu Węgrowskiego Andrzeja Kruszewskiego, Kierownika Delegatury w Siedlach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Marka Renika, Przewodniczącą Klubu Seniora Annę Boruc, Sołtysa Wyszkowa Monikę Kmieć, właściciela wypożyczalni kajaków Grzegorza Żmudę. W swoich wystąpieniach Pani Elżbieta Lanc Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego  i Krzysztof Fedorczyk Starosta Węgrowski podkreślili znaczenie dla społeczeństwa  tego typu terenów ładnie i właściwie zagospodarowanych.

Dzień Świętojański to także święto przywitania lata, święto radości, miłości i jak tradycja każe należy bawić się radośnie na tego typu imprezach folklorystycznych co zostało zapewnione przez organizatorów. Była bowiem muzyka i śpiew towarzysząc korowodowi  wracającemu znad Liwca na teren Ochotniczej Straży Pożarnej. W udekorowanej przez Klub Seniora Świetlicy odbyły się piękne występy dzieci z Samorządowego Przedszkola w Wyszkowie oraz Klubu Seniora z Wyszkowa i Klubu Seniora z Baranowa. Do wspólnego biesiadowania  i degustacji potraw kuchni regionalnej i tradycyjnej zostali zaproszeni wszyscy uczestnicy Dnia Świętojańskiego. Rada Sołecka Wyszkowa  zorganizowała na przyległym placu do OSP zabawy dla dzieci. Za pomoc w organizacji uroczystości podziękowania otrzymali: Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły  Podstawowej w Zającu, Hochland Polska Sp.z o.o.,  Pan Stanisław Górski, Zakłady Mięsne Mościbrody, Zakłady Mięsne Somianka, Piekarnia „Robson”, Cukiernia „Gromulscy” .