Roman Postek uhonorowany medalem Gloria Artis

Roman Postek uhonorowany medalem Gloria Artis

Dyrektor Muzeum na Zamku w Liwie Pan Roman Postek został uhonorowany Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, który odebrał dziś z rąk wiceminister Magdaleny Gawin w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W uroczystości udział wzięła także Senator RP Pani Maria Koc.

Pan Roman Postek jest absolwentem historii sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od 1988 r. pracuje w Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie. Od 2005 roku jest Dyrektorem Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie. Na przestrzeni minionych lat Zamek w Liwie odzyskał blask i jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Powiecie Węgrowskim. W 2019 roku otwarty został przy Zamku - Park Kulturowo-Historyczny. Od wielu lat na terenie przy Zamku organizowane są liczne koncerty, festiwale o zasięgu międzynarodowym, a także turnieje. Każde z cyklicznych wydarzeń, takie jak: Międzynarodowy Turniej Smaków czy Turniej Rycerski przyciąga tysiące turystów z Polski i z zagranicy, promując region powiatu węgrowskiego. Pan Roman Postek jest także autorem, współautorem i konsultantem licznych publikacji promujących historię oraz walory turystyczne i dziedzictwo kulturowe powiatu węgrowskiego. Jest także prezesem Lokalnej Organizacji Turystycznej Wielki Gościniec Litewski i członkiem zarządu Stowarzyszenia Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur. Poprzez swoją aktywność w Stowarzyszeniu przyczynił się do powstania wielu inicjatyw w wymiarze koncepcyjnym: Centrum Dialogu Kultur, Ekspozycja Muzealna „Węgrów – miasto wielu kultur i religii”.

Roman Postek jako historyk sztuki, ale też artysta, w szczególności rysownik i fotografik jest współorganizatorem i komisarzem wielu plenerów malarskich, które odbywają się na terenie powiatu węgrowskiego. W plenerach tych uczestniczy wielu znakomitych artystów malarzy, którzy poprzez swoje prace sławią i popularyzują piękno naszych okolic. Ogromną wagę w swej pracy i działalności społecznej Roman Postek przywiązuje do promowania walorów turystycznych pogranicza mazowiecko-podlaskiego. Pan Dyrektor jest członkiem Stowarzyszenia „Podlaski Dziedzictwo Kultury”, mającego na celu dokumentowanie i popularyzację podlaskiej kultury oraz integrację środowisk kultury z różnych części Podlasia.  Jest również autorem licznych publikacji, folderów, pomysłodawca i redaktor 9-ciu tomów „Rocznika Liwskiego”, członek rady programowej „Rocznika Historycznego Sokołowa Podlaskiego i Powiatu Sokołowskiego”, autor książki „Liw. Miasto i zamek”, autorem kilkudziesięciu artykułów propagujących lokalną historię, kulturę i zabytki m.in. w „Spotkaniach z Zabytkami”, „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Siedleckim”, „Gazecie Węgrowskiej”, „Wieściach Węgrowskich”, „Wierzę”, „Heritage – zabytki” „Roczniku Liwskim”.

Pan Roman Postek był wieloletnim Przewodniczącym Społecznej Komisji Turystycznej działającej przy Burmistrzu Miasta Węgrowa, która działała na rzecz rozwoju turystyki w Węgrowie oraz regionie Wschodniego Mazowsza oraz wieloletnim radnym Rady Miejskiej Węgrowa. Za swoja działalność zawodową i w społeczną został uhonorowany licznymi odznaczeniami, m.in.: odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, medalem „Pro Masovia” dla placówki za szczególne zasługi dla Mazowsza, laureat nagrody imienia Ludomira Benedyktowicza (2014 r.) w dziedzinie ochrony dziedzictwa narodowego, literatury naukowej i popularno-naukowej za działalność badawczą, publicystyczną i organizacyjną w zakresie popularyzacji historii i kultury Ziemi Liwskiej i regionu oraz medalem „Zasłużony dla Gminy Liw” i tytułem „Zasłużony dla Powiatu Węgrowskiego".

W okresie sprawowania przez Romana Postka funkcji dyrektora Muzeum w Liwie otrzymało wiele nagród za organizację licznych przedsięwzięć kulturalnych i edukacyjnych, min.: w 2015 r, Certyfikat - najlepszy produkt turystyczny województwa mazowieckiego.

Źródło: https://www.gov.pl/web/kulturaisport/roman-postek-uhonorowany-medalem-gloria-artis

Foto: Danuta Matloch/Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu;