Rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej

Drukuj
DSCF8924 (galeria: 1)

27 września 2012 r.

27 września 2012 r. w Węgrowie był dniem upamiętnienia 73. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Organizatorami uroczystości byli Starosta Węgrowski, Burmistrz Miasta Węgrowa i Prezes Zarządu Koła Obwodu „Smoła” Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W obchodach udział wzięli przedstawiciele Ś.Z.Ż. AK z Warszawy i Węgrowa, Senator RP – p. Henryk Górski, przedstawiciele samorządu powiatu na czele z p. Wicestarostą Ewą Besztak, delegacje samorządów gmin, radni powiatowi i gminni, kierownicy powiatowych jednostek organizacyjnych oraz uczniowie szkół z terenu powiatu węgrowskiego.

Obchody rozpoczęły się mszą św. w Bazylice Węgrowskiej, której przewodniczył i homilię wygłosił Dziekan Węgrowski i Proboszcz Parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Węgrowie ks. Leszek Gardziński. Podniosły charakter mszy podkreśliła obecność pocztów sztandarowych oraz oprawa muzyczna w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego z Siedlec.

Po zakończeniu eucharystii uczestnicy w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej i Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego z Siedlec przeszli pod pomnik przy Parku im. Armii Krajowej, gdzie z honorami wojskowymi odbyła się oficjalna część uroczystości. Ceremonię prowadził hm Tadeusz Kresa z Hufca „Dolina Liwca” w Węgrowie. Na początku przy dźwiękach hymnu narodowego wciągnięto na maszt flagę Rzeczpospolitej Polskiej. Harcerze zapalili znicze przy pomniku. Następnie por. Artur Gałoński odczytał Apel Poległych. Pamięć poległych uczczono salwą honorową Kompanii Reprezentacyjnej. Głos zabrał Burmistrz Węgrowa – p. Jarosław Grenda, który krótko przedstawił historię powstania Polskiego Państwa Podziemnego i AK. Hm. Tadeusz Kresa w kilku zdaniach przypomniał znaczenie dla działań wojennych organizacji harcerskiej Szare Szeregi. Następnie delegacje Ś.Z.Ż.AK Obwodu „Smoła”, Ś.Z.Ż.AK Koło Obwodu w Warszawie, przedstawiciel posła p. Marka Sawickiego, p. senator Henryk Górski, delegacje samorządu powiatu węgrowskiego, miasta Węgrowa, gminy Wierzbno, NSZZ SOLIDARNOŚĆ, Hufca „Doliny Liwca” złożyły wiązanki kwiatów.

Po uroczystości przy pomniku wszyscy zgromadzeni udali się do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Węgrowie. Prowadzącą tej części była nauczycielka historii – p. Agnieszka Zarzycka. Na wstępie poprosiła o wprowadzenie pocztów sztandarowych i przywitała przybyłych. Kolejnym punktem był krótki występ Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, w wykonaniu której zabrzmiały utwory wojskowe, w tym hymn Armii Krajowej . Następnie głos zabrała Wicestarosta – p. Ewa Besztak, która podkreśliła ogromne znaczenie Polskiego Państwa Podziemnego i AK dla dziejów Polski. W imieniu Starosty Węgrowskiego – p. Krzysztofa Fedorczyka i samorządu powiatu podziękowała także kombatantom za ich heroiczną postawę i walkę w czasie II wojny światowej. Ze wzruszeniem p. Wicestarosta mówiła również o swoim udziale w cyklicznych spotkaniach weteranów organizowanych przez Marszałka Województwa Mazowieckiego. Zgromadzeni na hali sportowej wysłuchali dwóch referatów. Pierwszy wygłosił Prezes Zarządu Koła Obwodu „ Smoła” Ś.Z.Ż. AK - p. Wiesław Ratajski. W swoim wystąpieniu p. Prezes przybliżył okoliczności powstania a także strukturę i zadania Polskiego Państwa Podziemnego i AK. Opisał także losy żołnierzy AK po II wojnie światowej i wspomniał zrywy społeczne, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1989 r. W drugim referacie p. Tadeusz Wangrat poruszył temat działań wojennych na terenie powiatu węgrowskiego. Opisywał działalność organizacji konspiracyjnych, takich jak Organizacja Wojskowa Wilki, Tajna Armia Polska, Bataliony Chłopskie, Narodowa Organizacja Wojskowa Związek Czynu Zbrojnego. Głos zabrał także senator – p. Henryk Górski, który zwrócił uwagę na to, że warto znać historię i trzeba się jej uczyć. Dotyczy to szczególnie wydarzeń rozgrywających się lokalnie, gdyż w nich uczestniczyli nasi przodkowie. Po wystąpieniach wręczone zostały nagrody dla zwycięzców dwóch konkursów zorganizowanych z okazji 73. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i AK. Pierwszym był konkurs wiedzy o działalności Armii Krajowej na terenie powiatu węgrowskiego a drugim konkurs fotograficzny dotyczący miejsc związanych z działaniami AK w powiecie węgrowskim. Nagrody ufundowali: Starostwo Powiatowe
w Węgrowie, Urząd Miasta Węgrowa, Koło Obwodu „ Smoła” Ś.Z.Ż. AK oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Węgrowskiej. Ostatnim punktem uroczystości była przygotowana pod kierunkiem p. Agnieszki Zarzyckej i p. Barbary Rostek - Śladowskiej część artystyczna w wykonaniu uczniów szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Węgrowie, I LO im. Adama Mickiewicza w Węgrowie oraz ZSP im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie. W przejmująco zinterpretowanych wierszach
i piosenkach przedstawili oni dramatyczne momenty związane z II wojną światową.

Na zakończenie głos zabrała Wiceburmistrz Węgrowa – p. Jadwiga Snopkiewicz, która podziękowała wszystkim organizatorom, dyrekcji Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II i harcerzom z Hufca „Doliny Liwca” za zaangażowanie w przygotowanie tej pięknej uroczystości i wyraziła nadzieję, że upamiętnianie rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego i AK znajdzie stałe miejsce w kalendarzu imprez.

DSCF9059 (galeria: 2)
DSCF8875 (galeria: 3)
DSCF8971 (galeria: 4)
DSCF8897 (galeria: 5)
DSCF8921 (galeria: 6)
DSCF8979 (galeria: 7)
DSCF8846 (galeria: 8)
DSCF8882 (galeria: 9)
DSCF8909 (galeria: 10)
DSCF9045 (galeria: 11)
DSCF9037 (galeria: 12)
DSCF9002 (galeria: 13)
DSCF8859 (galeria: 14)
DSCF8922 (galeria: 15)
DSCF8920 (galeria: 16)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.