Przedstawiciele Samorządu Powiatu Węgrowskiego uczcili 87. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Przedstawiciele Samorządu Powiatu Węgrowskiego uczcili 87. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego

Drukuj
(galeria: 1)

12 maja przypada 87. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji Starosta Ewa Besztak i Wicestarosta Marek Renik wspólnie z Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anną Kaszubą, dyrektorem biura Senator Marii Koc - Michałem Piotrowskim i Radnym Miasta Wegrowa Jackiem Giersem, zapalili znicze pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Węgrowie.

Marszałek Józef Piłsudski był wybitnym mężem stanu, współtwórcą odzyskania przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku, pierwszym w historii Marszałkiem Polski (w 1920 roku) oraz 2-krotym Premierem Polski (w latach: 1926-1928 i 1930). Jego postać wywarła decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II Rzeczpospolitej. Zmarł 12 maja 1935 roku. Jego pogrzeb stał się manifestacją narodową. Szacuje się, że wzięło w nim udział około 100 tys. osób, kondukt ciągnął się przez kilka kilometrów. Marszałek spoczął w krypcie św. Leonarda w Katedrze na Wawelu, obok pokoleń królów i najwybitniejszych Polaków. Zaś jego serce, zgodnie z pozostawionym testamentem, umieszczono w srebrnej urnie i przewieziono do Wilna. Tam zostało złożone w grobie jego matki.

 

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.