Promocja albumu " Węgrowskie Drogi do Niepodległości"

Promocja albumu " Węgrowskie Drogi do Niepodległości"

od lewej: Wicemarszałek Maria Koc, mec. Bogusław Niemirka, Prezes Wydawnictwa IPN Izabela Matuszewska, Prezes IPN Jarosław Szarek (galeria: 1)

W dniu 15 stycznia w sali widowiskowej Węgrowskiego Ośrodka Kultury odbyła się promocja albumu pt. „ Węgrowskie drogi do niepodległości”, którego pomysłodawczynią i inicjatorką była Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc. Autorem albumu jest prawnik, wieloletni badacz i pasjonat historii Podlasia Bogusław Niemirka, natomiast wydawcą jest Instytut Pamięci Narodowej.
„ Węgrowskie drogi do niepodległości” są książkową wersją wystawy o tym samym tytule, która została przygotowana dla mieszkańców Węgrowa i Powiatu Węgrowskiego na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, i którą ponownie można obejrzeć na Rynku w Węgrowie.
Album „ Węgrowskie drogi do niepodległości” ukazuje historię Węgrowa i Powiatu Węgrowskiego z okresu odzyskiwania niepodległości przez Polskę oraz lat II Rzeczypospolitej. Wydanie albumu jest częścią ogólnopolskich obchodów 100-lecia Niepodległości Polski.
Na uroczystość przybyło wielu gości m.in. Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, Prezes IPN dr Jarosław Szarek, Dyrektor Wydawnictwa IPN Izabela Matuszewska, Dyrektor Archiwum Akt Nowych dr Tadeusz Krawczak, Dyrektor Archiwum Państwowego w Siedlcach dr Grzegorz Welik, Dyrektor Archiwum UPH w Siedlcach dr Rafał Dmowski, przedstawiciele samorządu Powiatu Węgrowskiego: Starosta Ewa Besztak, Wicestarosta Marek Renik, Przewodniczący Rady Powiatu Leszek Redosz, Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela, Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski, radni powiatowi i miejscy, młodzież z węgrowskich szkół, a także mieszkańcy Węgrowa.
Licznie zgromadzonych gości przywitała Przewodnicząca Rady Miejskiej Węgrowa oraz Prezes Stowarzyszenia Edukacyjnego Ziemi Węgrowskiej Zofia Paczóska.
Wicemarszałek Senatu Maria Koc w swoim wystąpieniu podkreśliła, że „ Węgrowskie drogi do niepodległości” zostały przygotowane z myślą o mieszkańcach Węgrowa i Powiatu Węgrowskiego na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Podziękowała również wszystkim, dzięki którym wydano publikację. Przedstawiciele samorządu Powiatu Węgrowskiego Starosta Ewa Besztak i Wicestarosta Marek Renik  pogratulowali Wicemarszałek Marii Koc pomysłu na wydanie książki.
Instytut Pamięci Narodowej przygotował 200 egzemplarzy albumu dla uczestników promocji. W związku z dużym zainteresowaniem publikacją trwa jej dodruk i za miesiąc będzie możliwość zakupu albumu w węgrowskich księgarniach.

Wystąpienie inicjatorki wydania albumu - Wicemarszałek Senatu RP Marii Koc (galeria: 2)
Przewodnicząca Rady Miejskiej Węgrowa Zofia Paczóska oraz Prezes IPN Jarosław Szarek (galeria: 3)
Autor książki Bogusław Niemirka opowiada o gromadzeniu materiałów (galeria: 4)
od prawej: Prezes IPN Jarosław Szarek, Dyrektor Wydawnictwa IPN Izabela Matuszewska, Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, autor albumu Bogusław Niemirka, Prezes Stowarzyszenia Edukacyjnego Ziemi Węgrowskiej Zofia Paczóska (galeria: 10)