„Programuj z nami przyszłość”

powiatwegrowski.pl - Strona główna

„Programuj z nami przyszłość”

Drukuj
(galeria: 1)

„Programuj z nami przyszłość” – pod takim hasłem w kwietniu i maju b.r. 20 gimnazjalistów wzięło udział w  zajęciach programistycznych, robotycznych i druku 3D. Projekt dofinansowany ze środków Powiatu Węgrowskiego zrealizowało Łochowskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Sztuk „CD”.

Projekt okazał się strzałem w dziesiątkę! Żadne z 20 uczestników nie brało wcześniej udziału w tego typu warsztatach - łączących teorię z praktyką, nauki ścisłe z zajęciami manualnymi, przełamujących szkolną rutynę.  Praca odbywała się w dwu grupach, które miały do dyspozycji zestawy Lego Mindstorms i drukarkę 3D.

Zawody z związane z programowaniem i drukiem trójwymiarowym należą do grupy „zawodów przyszłości”. Kodowanie posłużyło nauce logicznego myślenia, dochodzenia do rozwiązań, wyciągania logicznych wniosków, ale także jakże ważnej współpracy w grupie oraz doskonalenia cierpliwości. Drukarka 3D wprowadziła w świat produkcji, uwalniała kreatywność, uczyła przedsiębiorczości, budowała zaangażowanie uczniów w projekty. Tego typu umiejętności dają możliwość zatrudnienia się nie tylko w zawodzie związanym z ICT. Nauka programowania to dzisiaj umiejętność o znaczeniu horyzontalnym, potrzebna w wielu zawodach, np. w zawodach kreatywnych: od artystów przez projektantów graficznych po projektantów przemysłowych wymaga się przynajmniej podstawowej znajomości programowania. Znaczenie tych umiejętności będzie rosnąć wraz ze wzrostem wykorzystania technologii cyfrowych we wszystkich sektorach gospodarki.  Uczestnictwo w projekcie miało więc także pomóc młodzieży w refleksji nad wyborem dalszej ścieżki kształcenia.

Po zakończeniu warsztatów uczestnicy przekazali organizatorom informację zwrotną. Ocenili je bardzo dobrze, czego świadectwem niech będzie kilka cytatów z ankiet: „Zajęcia bardzo mi się podobały i z ochotą wzięłabym udział w kolejnych”, „Takie warsztaty powinny być dostępne w każdej szkole”, „Najbardziej podobało mi się budowanie robotów z różnych części i sprawdzanie, co po programowaniu potrafią robić”. „Instruktor zachęcał do samodzielności. Jestem bardzo zadowolona z tych zajęć”.

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.