Profesor Jan Szyszko spoczął na cmentarzu w Starej Miłośnie

Profesor Jan Szyszko spoczął na cmentarzu w Starej Miłośnie

Wczoraj w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie - Starej Miłośnie odbył się pogrzeb prof. Jana Szyszki. W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, członkowie rządu i parlamentarzyści.

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli także marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałek Senatu Maria Koc, prezes PiS Jarosław Kaczyński. Samorząd Powiatu Węgrowskiego reprezentował wicestarosta Marek Renik.

Uroczystości zgromadziły tysiące osób z różnych środowisk, które z wdzięcznością za pozostawiony przez prof. Jana Szyszkę dorobek, towarzyszyły mu w ostatniej drodze. Autor ponad 100 publikacji naukowych, trzykrotny minister środowiska. Wielki pasjonat przyrody. W swojej prywatnej kolekcji posiadał ponad 50 tys. owadów. W Tucznie stworzył prywatną stację naukowo-badawczą dla studentów krajowych i zagranicznych, w której prowadzono badania nad podnoszeniem zdrowotności lasów.

Laureat wielu nagród w tym m.in. „Nauka dla Pokoju” przyznawana przez Papieską Akademię Nauk i Światową Federację Nauki. Prof. Jan Szyszko został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z gwiazdą orderu "Odrodzenia Polski" za "wybitne osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej i publicznej".

Fot. FB/Maria Koc; FB/Marek Renik; KPRM/Krystian Maj