Powiatowy Kongres Sportowy z udziałem Wiceministra Sportu Arkadiusza Czartoryskiego

W poniedziałek, 6 lutego 2023 r. w Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie obyło się wyjątkowe wydarzenie – Powiatowy Kongres Sportowy z udziałem Arkadiusza Czartoryskiego, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Organizatorem przedsięwzięcia był Powiat Węgrowski, a Patronat Honorowy nad kongresem objęła Maria Koc Senator RP.

Powiatowy Kongres Sportowy rozpoczęła Starosta Ewa Besztak, która podkreśliła jak ważne znaczenie dla powiatu ma rozwój sportu i kultury fizycznej, szczególnie dzieci i młodzieży szkolnej. Następnie głos zabrał Arkadiusz Czartoryski. Wiceminister w swoim wystąpieniu uwydatnił rolę, jaką w życiu odgrywa sport oraz przedstawił zebranym założenia programów realizowanych w Ministerstwie Sportu i Turystyki, zachęcał także do wnioskowania o dotacje w ramach tych przedsięwzięć.

Szczególnym punktem spotkania było wręczenie odznaczeń resortowych Ministra Sportu i Turystyki „Za zasługi dla Sportu” dla trenerów i działaczy sportowych wyróżniających się szczególną aktywnością i uzyskujących osiągnięcia w zakresie sportu. Srebrną odznakę otrzymał Janusz Sternicki.  Brązowymi odznakami zostali uhonorowani: Dariusz Dobosz oraz Robert Kupisz.

Nie mniej przyjemną była chwila wręczenia przez Jarosława Miałkowskiego – Prezesa Mazowiecko-Warszawskiego Związku Piłki Siatkowej odznak „Przyjaciel Mazowieckiej Siatkówki”. Wyróżnienia te otrzymali: Senator RP Maria Koc, Starosta Ewa Besztak, Wicestarosta Marek Renik i Przewodniczący Rady Powiatu Węgrowskiego Leszek Redosz.

Powiatowy Kongres Sportowy był także doskonałą okazją do wręczenia stypendiów sportowych Starosty Węgrowskiego dla zawodników osiągających wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie krajowym i międzynarodowym w dyscyplinach indywidualnych i zespołowych. Z rąk Starosty stypendia odebrali zawodniczki i zawodnicy klubów sportowych: Olimpia Łochów, Cheerleaders ISKRA Łochów, UKS „Trójka” w Łochowie i Ludowego Miejsko-Powiatowego Klubu Podnoszenia Ciężarów w Sokołowie Podlaskim.

W czasie kongresu przedstawiciele klubów sportowych: MKS „Czarni” Węgrów, PMKS Nike Węgrów i Olimpia Łochów mieli możliwość zaprezentowania swojej działalności, dorobku sportowego i planów na przyszłość. O popularyzacji i upowszechnianiu sportu w powiecie węgrowskim wśród dzieci i młodzieży szkolnej opowiedział Jan Tempczyk – Prezes Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego. O wrażenia artystyczne gości zadbały utalentowane wokalnie uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie.

Po zakończonym kongresie, przy słodkim bufecie, kawie i herbacie – serwowanych przez wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworku, była okazja wspólnej rozmowy i wymiany doświadczeń w tak merytorycznym, sportowym gronie.

Na wydarzeniu obecni byli: Maria Koc – Senator RP, Robert Juchniewicz – Zastępca Dyrektora Departamentu Sportu Wyczynowego Ministerstwa Sportu i Turystyki, Anna Kaszuba – Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach, Ewa Besztak – Starosta Węgrowski, Leszek Redosz – Przewodniczący Rady Powiatu Węgrowskiego, Marek Renik – Wicestarosta, Brygida Górniaczyk – Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Węgrowskiego, Tadeusz Kot – Członek Zarządu Powiatu Węgrowskiego, Jarosław Miałkowski – Prezes Mazowiecko-Warszawskiego Związku Piłki Siatkowej oraz wójtowie i burmistrzowie z terenu powiatu. Na kongresie nie mogło zabraknąć oczywiście przedstawicieli środowiska sportowego, klubów sportowych i stowarzyszeń. Obecni byli również dyrektorzy szkół i placówek, nauczyciele wychowania fizycznego i delegacje społeczności uczniowskiej.