Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej

Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej

18 października 2019 roku w sali konferencyjnej im. I. J. Paderewskiego Starostwa Powiatowego w Węgrowie odbyła się powiatowa uroczystość z okazji święta Dnia Edukacji Narodowej.

W uroczystości udział wzięły władze powiatu na czele z p. Ewą Besztak – Starostą Węgrowskim,  p. Markiem Renikiem – Wicestarostą, p. Tadeuszem Kotem i p. Włodzimierzem Miszczakiem – Członkami Zarządu Powiatu Węgrowskiego. Radę Powiatu Węgrowskiego reprezentowali jej wiceprzewodniczący, tj. p. Brygida Górniaczyk i p. Krzysztof Onaszkiewicz oraz radny p. Adam Strąk. Na uroczystości pojawili się  p. Adam Skup – Dyrektor Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Siedlcach, p. Paweł Marchela – Burmistrz Węgrowa, p. Halina Ulińska – Wiceburmistrz Węgrowa, p. Małgorzata Łotarska – Zastępca Burmistrza Łochowa, p. Bogdan Doliński – Wójt Grębkowa, p. Emil Wąsowski – Wójt Wierzbna, dr Monika Kresa oraz p. Anna Górska-Peć – reprezentujące Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektorzy szkół i placówek, dla których organem prowadzącym jest Powiat Węgrowski, dyrektorzy jednostek organizacyjnych oraz kierownictwo służb i straży, naczelnicy wydziałów starostwa oraz inni licznie zaproszeni goście.

Na zaproszenie władz powiatu w uroczystości brali udział także m.in. przedstawiciele Zespołu Pieśni i Tańca „Zawierucha”, działającego przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Węgrowie; Zespołu Tańca Ludowego „Sadzewiczowa”, działającego w ramach Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Sadzewiczowej w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Łochowie; Zespołu Tańca Ludowego „Orkan”, działającego przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Sadownem; uczennice reprezentujące Siatkarski Ośrodek Szkolny oraz uczniowie klas mundurowych II Liceum Ogólnokształcącym w Węgrowie; stypendyści Prezesa Rady Ministrów oraz stypendyści Starosty Węgrowskiego w roku szkolnym 2018/2019 .

Po przywitaniu wszystkich zaproszonych osób przez Starostę Węgrowskiego oraz po wystąpieniu p. Adama Skupa oraz p. Brygidy Górniaczyk, p. Ewa Besztak podsumowała w formie prezentacji rok szkolny 2018/2019 szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Węgrowski. Starosta Węgrowski w swoim wystąpieniu szczególną uwagę zwróciła na osiągnięcia szkół i placówek oraz wyzwania stojące przed powiatem w zakresie oświaty ponadpodstawowej.

Kolejnym punktem uroczystości było wystąpienie dr Moniki Kresy – pracownika naukowego na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, która omówiła projekt pn. „Mapa onomastyczna Polski”, którego celem jest popularyzacja wiedzy na temat pochodzenia, historii i zmian nazw miejscowych.

Następnie nastąpiło wręczenie Nagród Starosty Węgrowskiego, które w bieżącym roku otrzymali: p. Jacek Nowotniak – Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie, p. Małgorzata Janiuk – Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie, p. Andrzej Suchenek – Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Łochowie, p. Sławomir Ryszawa – Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sadownem, p. Maria Pełka – Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Ostrówku, p. Hanna Kasperowicz – Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie, p. Mariusz Dobijański – Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Czesława Czapówa w Jaworku oraz p. Izabela Ratyńska – pedagog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Węgrowie, a do 31 sierpnia br. – dyrektor tej placówki.

Na koniec uroczystości nastąpiła część artystyczna w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych  im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie oraz wychowanki Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie.

Artur Kulik

Inspektor w Wydziale Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Węgrowie