Powiatowe kompleksowe ćwiczenia obronne pk. „ŁOCHÓW 2017”

Powiatowe kompleksowe ćwiczenia obronne pk. „ŁOCHÓW 2017”

W dniach 26-27 września br., na terenie powiatu węgrowskiego przeprowadzono powiatowe kompleksowe ćwiczenie obronne pk. „ŁOCHÓW 2017”. Ćwiczeniem objęte zostały wszystkie miasta i gminy z terenu powiatu, Komenda Powiatowa PSP w Węgrowie, Komenda Powiatowa Policji w Węgrowie, SP ZOZ w Węgrowie, WKU w Mińsku Mazowieckim.

Na terenie miasta Węgrowa oraz gmin: Grębków, Korytnica, Liw, Miedzna- została rozwinięta Akcja Kurierska. Po otrzymaniu kart powołania z Wojskowej Komendy Uzupełnień, kurierzy ze Starostwa oraz Urzędu Pracy w Węgrowie, dostarczyli dokumenty do poszczególnych miast i gmin naszego powiatu. W  mieście Łochów oraz gminach: Sadowne, Stoczek, Wierzbno- przeprowadzono pokaz dystrybucji preparatów jodowych, które podaje się  w przypadku powstania zdarzenia radiacyjnego. Tabletki jodowe zostały przewiezione ze Składnicy Rezerw Materiałowych, do Apteki Szpitalnej SP ZOZ w Węgrowie a następnie dostarczone przez kuriera ze Starostwa do ww. Urzędów. W jednostkach tych, tabletki przekazano do gminnych punktów dystrybucji, w których zostały wydane uczniom wytypowanych szkół.

Zadania obronne przekazywane były poprzez Radiową Sieć Zarządzania Wojewody Mazowieckiego, telefonicznie, faxem i pocztą e-mail. W ciągu dwudniowych ćwiczeń, wykonano łącznie 12 zadań operacyjnych z Planu Operacyjnego Funkcjonowania Powiatu Węgrowskiego w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny. W trakcie ćwiczeń we wszystkich podmiotach rozwinięto stałe dyżury oraz stanowiska kierowania. Jednym z ćwiczonych elementów było sprawdzenie funkcjonowania dostępnych środków łączności z zapasowymi miejscami pracy. Przeprowadzone ćwiczenie było złożoną formą szkolenia, prowadzonego w warunkach jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistych. Zarówno zadania operacyjne, jak i symulowane sytuacje w trakcie ćwiczenia, to zdarzenia mogące realnie wystąpić na terenie Powiatu Węgrowskiego.

W dniu 27 września o godz. 11:05, na terenie Miasta Łochowa odbyła się głośna próba syren, a następnie epizod praktyczny w zakresie realizacji działań ratowniczych w symulowanym zdarzeniu terrorystycznym, dotyczącym podłożenia ładunku wybuchowego na terenie zakładu „STYROPMIN”. Działania te przeprowadziła Komenda PSP w Węgrowie (przy współdziałaniu z jednostkami OSP z terenu powiatu), Komenda Powiatowa Policji w Węgrowie (zabezpieczenie rejonu ćwiczeń), SP ZOZ w Węgrowie (ratownictwo medyczne) oraz dyrekcja i pracownicy zakładu.

W dniu 27 września na terenie Pałacu Łochów, odbyła się konferencja wstępna oraz konferencja główna, w trakcie których przedstawiono sytuację wyjściową, cele oraz założenia ćwiczeń. W konferencjach wzięli udział uczestniczy ćwiczeń, , przedstawiciel Wojewody Mazowieckiego, Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego MUW, obserwatorzy z sąsiednich powiatów oraz zaproszeni  goście.  Ocena, podsumowanie ćwiczeń i  złożenie meldunków podczas konferencji głównej, zakończyło przebieg dwudniowych ćwiczeń obronnych pk. „ŁOCHÓW 2017”.