powiatwegrowski.pl - Strona główna

Powiat Węgrowski uroczyście obchodził 15-lecie wejścia Polski do UE

Drukuj
Wystąpienie Starosty Ewy Besztak (galeria: 1)

W dniu 14 maja b.r. w Węgrowskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczystość podsumowująca 15-lecie członkostwa Polski w UE. 

Zgromadzonych w sali widowiskowej WOK powitała Starosta Węgrowski Ewa Besztak, dziękując za tak liczną obecność. Starosta podkreślała, że członkostwo Polski w UE dało samorządom duże możliwość rozwoju i wpłynęło bezpośrednio na poprawę życia mieszkańców naszego regionu.

Na uroczystość przybyli: Wicemarszałkowie Senat RP Maria Koc i Adam Bielan, wiceprezes Instytutu Staszica Dawid Piekarz, ks. Romuald Kosk – proboszcz parafii pw. św. Antoniego z Padwy i św. Piotra z Alkantary w Węgrowie, ks. Paweł Szwedo – proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Węgrowie, dyrektor siedleckiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Magdalena Sałata, kierownik delegatury MUW w Siedlcach Anna Kaszuba, Wicestarosta Marek Renik, Starosta Łosicki Katarzyna Klimiuk, Starosta Garwoliński  Mirosław Walicki, Starosta Siedlecki Karol Tchórzewski, wójtowie i burmistrzowie z sąsiadujących z powiatem samorządów, wójtowie i burmistrzowie z terenu powiatu węgrowskiego, radni wojewódzcy, powiatowi, miejscy i gminni, dyrektorzy i kierownicy administracji rządowej i pozarządowej, dyrektorzy i kierownicy jednostek powiatowych, przedstawiciele organizacji pozarządowych, jednostek organizacyjnych, szkół, pracownicy samorządowi, członkowie węgrowskiego UTW, uczniowie oraz zaproszeni goście.

15-to lecie członkostwa Polski w UE podsumowała także w swoim wystąpieniu Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, zwracając uwagę na dodatni bilans środków, które spłynęły w tym czasie do Polski. Głos zabrał także Wicemarszałek Adam Bielan.  

Podczas uroczystości zaprezentowano kluczowe inwestycje, które zostały zrealizowane w powiecie węgrowskim dzięki środkom unijnym. Prezentację osiągniętych korzyści rozpoczęła Starosta Ewa Besztak, która podkreślała, że niemal w każdej strefie działalności samorządu powiatu węgrowskiego, środki pochodzące z programów unijnych umożliwiały realizację tak wielu różnorodnych zadań. Starosta wskazała także, że ze względu na rozmiar i rozległość w czasie, w swoim wystąpieniu tylko sygnalizuje największe realizowane przez powiat i podległe mu jednostki projekty. Dalsze informacje dotyczące kluczowych inwestycji na terenie powiatu ze środków unijnych przybliżali zebranym w swoich wystąpieniach:  burmistrz Węgrowa Paweł Marchela, burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski, wójt Grębkowa Bogdan Doliński, wójt Korytnicy Stanisław Komudziński, wójt Liwa Bogusław Szymański, wójt Miedzny Tadeusz Okulus, wójt Sadownego Waldemar Cyran, wójt Stoczka Zbigniew Kłusek oraz wójt Wierzbna Emil Wąsowski.

Podsumowując spotkanie Starosta Ewa Besztak podkreśliła, że zliczając najważniejsze inwestycje we wszystkich jednostkach samorządowych z terenu powiatu węgrowskiego, przez 15-cie lat  do naszego terenu spłynęło prawie miliard złotych dofinansowania z Unii Europejskiej.

Uroczystość uświetniła swymi występami młodzież ze szkół prowadzonych przez powiat węgrowski. Wystąpili: uczniowie z I LO im. A. Mickiewicza w Węgrowie - Zespół Pieśni i Tańca „Zawierucha” zatańczył „Suitę łowicką” – układ tańców łowieckich na 10 par przygotowany pod kierunkiem opiekunów: p. Kingi Veit i p. Kamila Zaliwskiego; uczniowie ZSP w Łochowie – Taniec podlaski i Polka w wykonaniu Zespołu „Sadzewiczowa” pod kierunkiem opiekunów: p. Anny Pękul i p. Barbary Gamdzyk; uczniowie z ZSP w Sadownem – Polonez Władysława IV wykonany w strojach z okresu Księstwa Warszawskiego przygotowany pod kierunkiem opiekunów: p. Mirosławy Renik i p. Marty Osman i piosenka pt. LIPKA wykonana przez uczennicę LO w Sadownem pod kierunkiem p. Kamila Kiełek; uczniowie z ZSP im. J. Kochanowskiego w Węgrowie pod kierunkiem wicedyrektor Małgorzaty Góral.

W finale wszyscy wspólnie odśpiewali hymn Unii Europejskiej, słynną „Odę do radości”.

Po zakończonej części oficjalnej, goście mogli skosztować dań charakterystycznych dla krajów członkowskich Unii Europejskiej. Potrawy zostały przygotowane przez placówki prowadzone przez powiat węgrowski: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Węgrowie, klasę gastronomiczną z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sadownem, uczestników warsztatów terapii zajęciowej w Jaworku, wychowanków MOW w Jaworku.

 

Foto: Janusz Baum, Starostwo Powiatowe w Węgrowie

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)
(galeria: 5)
(galeria: 6)
Wystąpienie Wicemarszałek Senatu RP Marii Koc (galeria: 7)
Wystąpienie Wicemarszałka Senatu RP Adama Bielana (galeria: 8)
(galeria: 9)
(galeria: 10)
(galeria: 11)
(galeria: 12)
Wystąpienie Burmistrza Węgrowa Pawła Marcheli (galeria: 13)
Wystąpienie Burmistrza Łochowa Roberta Gołaszewskiego (galeria: 14)
(galeria: 15)
(galeria: 16)
Wystąpienie Wójta Gminy Grębków Bogdana Dolińskiego (galeria: 17)
(galeria: 18)
Wystąpienie Wójta Gminy Liw Bogusława Szymańskiego (galeria: 19)
(galeria: 20)
Wystąpienie Wójta Gminy Korytnica Stanisława Komudzińskiego (galeria: 21)
Wystąpienie Wójta Gminy Miedzna Tadeusza Okulus (galeria: 22)
(galeria: 23)
(galeria: 24)
(galeria: 25)
Wystąpienie Wójta Gminy Sadowne Waldemara Cyrana (galeria: 26)
Wystąpienie Wójta Gminy Stoczek Zbigniewa Kłuska (galeria: 27)
Wystąpienie Wójta Gminy Wierzbno Emila Wąsowskiego (galeria: 28)
(galeria: 29)
(galeria: 30)
(galeria: 31)
(galeria: 32)
(galeria: 33)
(galeria: 34)
(galeria: 35)
(galeria: 36)
(galeria: 37)
(galeria: 38)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.