Pogotowie przeciwpowodziowe

Pogotowie przeciwpowodziowe

W związku z gwałtownie rosnącym poziomem wód rzeki Liwiec, Starosta Węgrowski w dniu 25 maja br. o godz. 12.00 zarządził pogotowie przeciwpowodziowe dla miast i gmin leżących wzdłuż rzeki Liwiec tj. :Grabkowa, Liwa, Węgrowa, Korytnicy i Łochowa.

Intensywne opady deszczu poprzedniej doby tj. w nocy z dnia 24/25 maja- w Siedlcach osiągnęły wartość ok. 76 litrów na m2. Gwałtowny spływ wód z terenu zurbanizowanego miasta Siedlce (dużo powierzchni betonowych, asfaltowych, kostka itp., brak naturalnej retencji) spowodował, iż stan wody w górnym biegu Liwca wzrósł gwałtownie o ponad 1 m. Fala wezbraniowa zaczęła płynąć w stronę Powiatu Węgrowskiego. W stan gotowości postawiono urzędy i odpowiednie służby. Wg stanu na dzień 27 maja poziom rzeki ustabilizował się, woda jest wysoka, ale znajduje się w korycie i nie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców powiatu. W dniu 28 maja planuje się odwołanie pogotowia przeciwpowodziowego.

Tekst:

Włodzimierz Cichocki