Podsumowanie obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego

Podsumowanie obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego

Dziś, w Centrum Dialogu Kultur  w Węgrowie odbyła się uroczystość, podczas której przedstawiciele Samorządu Powiatu Węgrowskiego podsumowali obchody 160. Rocznicy Powstania Styczniowego w Powiecie Węgrowskim.

Gości powitał Wicestarosta Węgrowski Marek Renik, dziękując wszystkim obecnym za zorganiowane w ubiegłym roku wydarzenia, które upamiętniały bohaterskie czyny Powstańców Styczniowych. Głos zabrała także Poseł na Sejm Maria Koc.

Podsumowanie obchodów i wręczenie podziękowań

Następnie zebrani obejrzeli krótki materiał filmowy, będący podsumowaniem działań upamiętniających powstanie, które odbyły się w poszczególnych samorządach lokalnych.

W podziękowaniu za wkład wniesiony w upamietnienie bohaterstwa walczących w tym największym w XIX w. polskim zrywie niepodległościowym,  Przewodniczący Rady Powiatu Leszek Redosz i Wicestarosta Węgrowski Marek Renik wręczyli podziękowania osobom, szczególnie zaangażowanym w upamiętnienie 160. rocznicy Powstania Styczniowego w Powiecie Węgrowskim.

Podziękowania otrzymali:

Maria Koc – Poseł na Sejm RP, Maciej Górski – Senator RP, Ks. Proboszcz  Romuald Kos, Ks. Prałat Leszek Gardziński, Ks. kan. Waldemar Górski - Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Michała Archanioła w Starejwsi, Roman Postek – Prezes LOT „Wielki Gościniec Litewski”, Bogusław Szymański – Wójt Gminy Liw, Bogdan Doliński – Wójt Gminy Grębków, Tadeusz Okulus – Wójt Gminy Miedzna, Robert Gołaszewski – Burmistrz Łochowa, Paweł Marchela – Burmistrz Węgrowa, Zbigniew Kłusek – Wójt Gminy Stoczek, Waldemar Cyran – Wójt Gminy Sadowne, Emil Wąsowski – Wójt Gminy Wierzbno, Marek Sobisz – Dyrektor CDK w Węgrowie, Łukasz Komorowski – Radny Rady Powiatu Węgrowskiego, Artur Lis – Dyrektor MiGOK Łochów, Członek Zarządu Powiatu, Pan Roman Kuzeylak, Eliza Czapska - Dyrektor Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie, Ewa Dmowska – Dyrektor I LO im. A. Mickiewicza w Węgrowie, Sławomir Ryszawa – Dyrektor ZSP w Sadownem, Joanna Gołębiewska-Kokoszka – Dyrektor ZSP im. J. Kochanowskiego w Węgrowie, Agnieszka Ludwin – Dyrektor ZSP w Łochowie, Maria Pełka – Dyrektor ZSP w Ostrówku, Hanna Kasperowicz – Dyrektor SOSzW w Węgrowie, Gabriela Strąk – Prezes Stowarzyszenia SPONIA Węgrów, Mariusz Dobijański – Dyrektor MOW w Jaworku, Tadeusz Danaj – Dyrektor NLO w Stoczku, Agnieszka Krawczykowska – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Węgrowie, Teresa Święcicka – Dyrektor SP nr 1 im. Jana Dobrogosta Krasińskiego w Węgrowie, Małgorzata Rospara -  Dyrektor MBP im. A. Cieszkowskiego w Węgrowie, Bożena Kosiorek – Kierownik GBP w Węgrowie, Adrian Majewski – Prezes Fundacji Wengroove, Druh Ariel Świątek – komendant Hufca ZHP Doliny Liwca im. Edmunda Zarzyckiego w Węgrowie, Beata Koc Kierownik GBP w Miedznie, Dorota Kuczyńska Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Miedznie, Jolanta Lipka Dyrektor Zespołu Oświatowego w Grygrowie, Wanda Miszczak – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Grębkowie, Alicja Roguska  Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Wierzbnie, Elżbieta Skarżyńska - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wierzbnie, Ewa Piesak Dyrektor Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Ruchnie wraz z całą społecznością szkolną, Monika Jaczewska - Dyrektor Gminnej Biblioteki w Liwie, Pan Ryszard Sakowski, Pan Sławomir Akonom, Ewa Piórkowska - Dyrektor GOK w Sadownem, Katarzyna Zabadała – Dyrektor WOK w Węgrowie, Agnieszka Zarzycka – Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Węgrowskiej, Pan Wiesław Gromek, Mateusz Majewski - GWiO, Stanisław Jastrzębski - Tygodnki Siedlecki, Janina Czerwińska - Kurier W, Sławomir Chyliński - Info Sadowne. Nieobecnym podziękowania zostaną przekazane w innym terminie.

Promocja książki „Węgrów 1863 – Polskie Termopile”

Kolejnym puntem wydarzenia była prelekcja Pana Romana Postka, który zaprezentował uczestnikom spotkania swoją książkę pt. „Węgrów 1863 – Polskie Termopile”.

Spotkanie z reżyserem filmu  „Powstaniec 1863”

Na zakończenie zebrani wysłuchali niezwykle barwnego wystąpienia reżysera filmu pt. „Powstaniec 1863” - Pana Tadeusza Syki, który przybliżył fakty dotyczące powstania produkcji filmowej opowiadającej o losach najbardziej znanego na terenie powiatu węgrowskiego powstańca styczniowego - ks. generała Stanisława Brzóski.

W wydarzeniu uczestniczyli: Poseł na Sejm Maria Koc, Przewodniczący Radu Powiatu Leszek Redosz i Wiceprzewodnicząca Rady Brygida Górniaczyk, Wicestarosta Węgrowski Marek Renik, reżyser filmu „Powstaniec 1863” Pan Tadeusz Syka, Członek Zarządu Powiatu Wegrowskiego Artur Lis, wójtowie i burmistrzowie lokalnych samorządów, przedstawiciele szkół i placówek oświatowych z terenu powiatu węgrowskiego wraz z młodzieżą, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji i organizacji działających na terenie powiatu oraz media.