Pierwsza Konferencja z cyklu: „Przeciwdziałanie uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży – narkotyki i dopalacze” w Powiecie Węgrowskim.

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Pierwsza Konferencja z cyklu: „Przeciwdziałanie uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży – narkotyki i dopalacze” w Powiecie Węgrowskim.

Drukuj
Konferencja (galeria: 1)

Konferencja na powyższy temat odbyła się 28 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Węgrowie. Na konferencję zostali zaproszeni Burmistrzowie i Wójtowie, Radni Rady Powiatu Węgrowskiego, Dyrektorzy Szkół Ponadgimnazjalnych, Gimnazjów, Szkół Podstawowych Węgrowa i Łochowa oraz Pedagodzy Szkolni, a także Przewodniczący Miejskich i Gminnych Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii. Konferencja została zorganizowana we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Węgrowie, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Węgrowie, Polskim Towarzystwem Zapobiegania Narkomanii w Warszawie, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie oraz Biblioteką Pedagogiczną. Konferencję prowadziła Wicestarosta Węgrowski Halina Ulińska, która przedstawiając cel konferencji podkreśliła wagę problemu i konieczność ścisłej współpracy wszystkich instytucji i osób, które powołane są do zapobiegania i zwalczania problemu używania i uzależnienia od narkotyków, środków psychoaktywnych i dopalaczy. Podczas konferencji z wielkim zaciekawieniem wysłuchano wystąpienia Lidii Woć – konsultanta Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii w Warszawie na temat: „Profilaktyka używania substancji psychoaktywnych: narkotyków, dopalaczy, leków. Przeciwdziałanie i interwencja w sytuacji podejrzenia używania w/w substancji przez dzieci i młodzież”. Skalę zjawiska narkomanii na terenie Powiatu Węgrowskiego oraz zapobieganie i zwalczanie zjawiska przedstawiła st. sierż. Anna Maliszewska z Komedy Powiatowej Policji w Węgrowie oraz kom. Marek Mudant. Na konferencji obecny był także Komendant Komendy Powiatowej Policji w Węgrowie nadkom. Mirosław Olszewski. Zagadnienia dotyczące wsparcia dziecka i rodziny z problemem narkotykowym w ramach funkcjonowania Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Węgrowie i Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Węgrowie przedstawiła Agata Kuć – koordynator OIK. Z zagadnieniami dotyczącymi diagnozy zapoznała zgromadzonych Izabela Ratyńska – Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Węgrowie. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny W Węgrowie – Janina Puścian-Roszkowska zapoznała z działaniami Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie przeciwdziałania narkomanii i środków zastępczych. W dyskusji Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Węgrowie Artur Skóra podawał przykłady ratowania zdrowia i życia osób trafiających do szpitala po zażyciu narkotyków, czy środków psychoaktywnych. Przedstawił też negatywny wpływ tych substancji na organizm człowieka. Komisja wnioskowa przedstawiła następujące wnioski z konferencji do realizacji:

1. Ścisła współpraca wszystkich instytucji zajmujących się wychowaniem dzieci i młodzieży w działaniach dotyczących przeciwdziałania uzależnieniom.
2. Podejmowanie działań profilaktyczno-informacyjnych dla rodziców.
3. Promowanie zdrowego stylu życia, zacieśnienie więzi rodzinnych.  Organizowanie czasu wolnego dla dzieci i młodzieży.
4. Wzbogacanie księgozbiorów, bibliotek na terenie Powiatu Węgrowskiego w fachową literaturę dotyczącą narkotyków, dopalaczy i nowoczesnych środków psychoaktywnych.
5. Prowadzenie szkoleń rad pedagogicznych i rodziców na temat używek  (narkotyków, dopalaczy) na wszystkich szczeblach edukacji. Wyposażenie szkół w listę ośrodków, gdzie rodzice i uczniowie mogą uzyskać pomoc w przypadku uzależnienia od środków psychoaktywnych.

Konferencja (galeria: 2)
Konferencja (galeria: 3)
Konferencja (galeria: 4)
Konferencja (galeria: 5)
Konferencja (galeria: 6)
Konferencja (galeria: 7)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.