Pamięci rozstrzelanym na węgrowskim rynku

Pamięci rozstrzelanym na węgrowskim rynku

24 stycznia b.r. przypada 76. rocznica rozstrzelania w Węgrowie przez hitlerowców 10 mężczyzn, mieszkańców ówczesnego powiatu sokołowsko-węgrowskiego, którzy przetrzymywani byli w areszcie śledczym w Sokołowie Podlaskim. Mord został dokonany w odwecie za zabicie w Węgrowie 18 stycznia 1944r. urzędnika żandarmerii.

Aby uczcić  pamięć pomordowanych, Towarzystwo Miłośników Ziemi Węgrowskiej i Miejska Biblioteka Publiczna w Węgrowie zorganizowały uroczystość pod tablicą z nazwiskami rozstrzelanych, która znajduje się w Węgrowie u zbiegu ulic Żeromskiego i Piłsudskiego i jest jedynym miejscem pamięci (ciała zostały bowiem zabrane przez pluton egzekucyjny).

Uroczystość rozpoczęła się odegraniem „Mazurka Dąbrowskiego”, następnie tragiczne wydarzenia sprzed 76. lat przypomniał zebranym Pan Janusz Śladowski.

W uroczystym złożeniu kwiatów udział wzięli: Wicestarosta Węgrowski Marek Renik, Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela, Przewodnicząca Rady Miasta Węgrowa Zofia Paczóska, a także samorządowcy, nauczyciele i uczniowie węgrowskich placówek oświatowych.