Ostatnie pożegnanie Śp. Janusza Bauma

„Którzy we łzach sieją,

żąć będą w radości”

Psalm 126.5

Dziś, 21 stycznia 2022 roku, żegnamy Śp. Pana Janusza Bauma -  wieloletniego dyrektora i nauczyciela Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie, wspaniałego i niezastąpionego wychowawcę wielu pokoleń młodzieży, naszego przyjaciela.

Św. Pamięci Janusz Baum, Białostocczanin w dzieciństwie i młodości, przyszedł w nasze strony w ślad za swoją ukochaną Elżbietą, którą potem poślubił, z którą założył kochającą się rodzinę – troskliwie wychowującą swoje córki Agnieszkę i Monikę.

Jego młodzieńczą pasją była elektrotechnika i elektronika, dlatego z zapałem podjął i ukończył z celującym wynikiem specjalność elektroenergetyczną na Politechnice Białostockiej lecz swoje dorosłe życie związał z oświatą i wychowaniem młodzieży szkolnej podejmując w 1984 roku pracę w Zespole Szkół Zawodowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie, największej placówce oświatowej w powiecie węgrowskim, która w szczytowym momencie prowadziła nauczanie wobec 2,5 tys. uczniów, głownie przyszłych techników i inżynierów.

Dyrektorem szkół tego Zespołu został w 1997 roku i przez cztery kadencje, przez 20 lat, do 2017 roku  nieprzerwanie pełnił tę funkcję – szybko dając się poznać jako człowiek niezmiernie uczciwy, sumienny, prawy, obiektywny, wyrozumiały  i sprawiedliwy – zarówno w stosunku do uczniów i wychowanków, jak i pracowników i nauczycieli zatrudnionych w Zespole Szkół im. Jana Kochanowskiego. To dzięki niemu nieustannie zespół ten był modernizowany, usprawniany i rozbudowywany, w tym o halę sportową.

Bardzo mocno angażował się w zmiany organizacyjne szkół tworzących Zespół, w ich rozwój i wzrost prestiżu, m in. powołując w nim LO, Siatkarski Ośrodek Szkolny, szkoły policealne dla dorosłych, nowe kierunki techniczne oraz dwie ich filie: Wierzbno i Miedzna – stawiając na wszechstronny rozwój i ofiarność młodzieży, czego przykładem może być organizacja konkursów o randze wojewódzkiej, np. „O srebrne muszkiety”, czy udział w projekcie „Aktywni z natury”, prowadzenie akcji krwiodawstwa – niosącej pomoc potrzebującym, ratując nie jednokrotnie ludzkie życie.

Efekty jego pracy zawodowej były dostrzegane, dlatego wielokrotnie był nagradzany: Nagrodą Starosty, Kuratora Oświaty, Ministra Edukacji Narodowej. W 2002 roku otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej, a w 2011 roku Brązowy Krzyż Zasługi .

Do końca swoich dni pozostał na posterunku – przy uczniach i wychowankach.

Świętej Pamięci Janusz Baum to również, a może przede wszystkim wielki społecznik, samorządowiec, aktywnie angażujący się w życie wspólnoty parafialnej skupionej wokół Bazyliki Mniejszej w Węgrowie. Zawsze z rozwagą, odpowiedzialnie wypowiadający się i działający na rzecz lokalnej społeczności. (…)

Taki pozostanie w naszej pamięci.

„Gdybym miał wybierać pejzaże, dźwięki, zapachy, które najbardziej chciałbym zobaczyć, usłyszeć i powąchać w ostatnim dniu spędzanym na ziemi, to sądzę, że spośród wszystkich wspaniałości tego świata wybrałbym: wyśpiewującego o świcie wróbla, zapach sosen rozgrzanych południowym słońcem (…) oraz najbardziej uduchowiony i wzruszający ze wszystkich widoków – białą katedrę chmur płynącą spokojnie po błękitnym niebie.” Edwin Way Teale

Drogi Januszku, Ty wszystko to już masz.

Starosta Węgrowski

Ewa Besztak