Opera "MANRU" w Łochowie

Opera "MANRU" w Łochowie

W ramach obchodów jubileuszu 50 – lecia Łochowa, w niedzielę 29 września w Sali Widowiskowej Folwarku Łochów została wystawiona opera „Manru w Łochowie” na podstawie opery „Manru” Innacego Jana Paderewskiego z udziałem światowej sławy artystów z Polski i Ukrainy.

Na wydarzenie, które odbyło się pod patronatem i z inicjatywy Wicemarszałek Senatu RP Marii Koc przybyło ponad 700 osób. Organizatorami  widowiska byli: Prezes Polsko – Ukraińskiej Fundacji im. Ignacego Jana Paderewskiego Adam Bala, Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski,  właściciel Pałacu i Folwarku Łochów i Prezes firmy ARCHE Władysław Grochowski, przy współorganizacji Dyrektora MiGOK Łochów i Członka Zarządu Powiatu Węgrowskiego Artura Lisa.

Spektakl zaszczycili swoją obecnością m.in.: J.E. Ks. Bp. Antoni Pacyfik Dydycz, Wicemarszałek Senatu Maria Koc, Minister Cyfryzacji Marek Zagórski, Europoseł Adam Bielan, Poseł na Sejm Daniel Milewski, Kierownik Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anna Kaszuba, Radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego Joanna Bala i Maciej Górski, Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski i inni zaproszeni goście.

Samorząd Powiatu Węgrowskiego reprezentowali: Starosta Węgrowski Ewa Besztak i Wicestarosta Marek Renik wraz z Radnymi.

Uroczystość była także okazją do wręczenia właścicielowi Pałacu i Folwarku Łochów Władysławowi Grochowskiemu i jego żonie Lenie Grochowskiej medali Pro Patria, przyznawanych przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych za pomoc repatriantom. Odznaczenia wręczyła Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc. Słowa podziękowania za współpracę na rzecz rozwoju gminy Łochów przekazał także Burmistrz Robert Gołaszewski wręczając Państwu Grochowskim pamiątkową miniaturę pomnika Ignacego Jana Paderewskiego, znajdującego się w Łochowie.

Opera „Manru”, jedyna skomponowana przez Paderewskiego, to opowieść o zakazanej miłości polskiej wieśniaczki Ulany do Cygana Manru. W przedstawieniu w reżyserii Wasyla Wowkuna wystąpili: Sylwester Kostecki – Manru, Ewa Tracz - Ulana, Łukasz Motkowicz - Urok, Marta Motkowicz –Jadwiga i Ludmiła Ostasz jako Aza. Dla łochowskiej publiczności wystąpili także Chór i Orkiestra Lwowskiej Filharmonii Narodowej pod batutą Natalii Ponomarchuk.

Licznie zgromadzona publiczność podziękowała artystom za występ owacjami na stojąco.

Foto: FB/Robert Gołaszewski, Gmina Łochów, Kurier W - Janina Czerwińska, Artur Lis