Ogólnopolska inauguracja roku szkolnego 2023/2024 z udziałem Ministra Edukacji i Nauki

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Ogólnopolska inauguracja roku szkolnego 2023/2024 z udziałem Ministra Edukacji i Nauki

Drukuj
(galeria: 1)

4 września w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Węgrowie odbyła się ogólnopolska inauguracja roku szkolnego 2023/2024 z udziałem Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. Wydarzenie miało miejsce w nowo wyremontowanym na potrzeby SOSzW budynku będącym dawną siedzibą Gimnazjum Gminy Liw.

Wydarzenie rozpoczęła uroczysta msza św. w Bazylice Mniejszej w Węgrowie, którą celebrował ks. Biskup Piotr Sawczuk. Po zakończonym nabożeństwie społeczność szkolna oraz zaproszeni goście zebrali się w sali gimnastycznej, aby oficjalnie rozpocząć rok szkolny 2023/2024.

Ogólnopolską inaugurację roku szkolnego poprzedziło uroczyste przecięcie wstęgi przed nową siedzibą SOSzW w Węgrowie, którego dokonali: Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Senator RP Maria Koc, Poseł na Sejm RP Maciej Górski, Mazowiecki Kurator Oświaty Aurelia Michałowska, Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Dyrektor SOSzW Hanna Kasperowicz, a także przedstawiciele kadry pedagogicznej, grona rodziców i uczniów. Nowo otwarty budynek poświęcili: ks. Biskup Piotr Sawczuk, ks. Prałat Leszek Gardziński i ks. Andrzej Falkowski.

Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych, zebrani na uroczystości odśpiewali Hymn Narodowy. Następnie gości i uczestników wydarzenia powitała Starosta Węgrowski Ewa Besztak, która była pomysłodawcą zakupu dawnego budynku gimnazjum na potrzeby Ośrodka. Starosta ze wzruszeniem podziękowała wszystkim, dzięki którym po wielu staraniach Samorządu Powiatu Węgrowskiego, nowo wyremontowany budynek może już od dziś służyć najbardziej potrzebującym mieszkańcom powiatu – dzieciom i młodzieży, a w przyszłości także dorosłym niepełnosprawnym. Szczególne słowa podziękowania Starosta skierowała do rządu, Premiera Mateusza Morawieckiego oraz do Senator Marii Koc, dzięki której pomocy i staraniom udało się pozyskać środki rządowe, a dzięki nowoczesnej przestrzeni wyremontowanego obiektu możliwy będzie pełniejszy rozwój dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Następnie słowa do zebranych skierował szef MEiN Przemysław Czarnek, który przypomniał o wielkim znaczeniu specjanych ośrodków wychowawczych i konieczności ich rozwoju. – Spotykamy się w Węgrowie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, w nowym zmodernizowanym obiekcie, dzięki rządowym dotacjom w wysokości 13,3 mln zł. Podkreślamy i te dotacje, i fakt, że jeszcze nigdy w historii nie kończyliśmy na skalę ogólnopolską roku szkolnego w szkole specjalnej i nie rozpoczynaliśmy roku szkolnego na skalę ogólnopolską w szkole specjalnej. Dlaczego? Dlatego, że podkreślamy ogromną wagę tych szkół. Szkoły specjalne to szkoły, w których pracują znakomici nauczyciele, do której chodzą znakomici uczniowie, do której przyprowadzają tych uczniów znakomici rodzice, tylko muszą mieć warunki do tego, by uczyć się rzeczywiście w godnych salach lekcyjnych i gimnastycznych. Finansujemy budowę, rozbudowę i modernizację szkół specjalnych – mówił minister, podkreślając także znakomitą kadrę pedagogiczną takich placówek. Minister omówił także działania, które będą podejmowane w najbliższych miesiącach przez resort edukacji, mające na celu kontynuację rozpoczętych programów i inwestycji. Na zakończenie swojego wystąpienia szef MEiN odczytał list Marszałek Elżbiety Witek skierowany do uczestników wydarzenia.

Następnie głos zabrali także: Wojewoda Mazowiecki Tobiasz Bocheński odczytując list Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Senator RP Maria Koc, która podkreślała, że nowoczesna infrastruktura i przestrzeń edukacyjna wyremontowanego budynku zapewni jego podopiecznym odpowiednie warunki do nauki i rozwoju.

Kolejnym wzruszającym punktem  wydarzenia były występy artystyczne podopiecznych SOSzW, ich opiekunów oraz węgrowskich wolontariuszy, których tematyką była twórczość Kornela Makuszyńskiego, patrona placówki.

Po zakończonej części artystycznej słowa podziękowania dla przedstawicieli rządu, samorządu i kierownictwa placówki skierowała przedstawicielka rady rodziców.

Uroczystość zakończyło wystąpienie Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie Hanny Kasperowicz, która dziękując za realizację tej niezwykle potrzebnej inwestycji podkreślała, że w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Węgrowie aktualnie uczy się około 240 podopiecznych, a z dnia na dzień liczba ta jest coraz większa.

Od dziś uczniowie i nauczyciele Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie będą mogli korzystać z nowego obiektu, który został zmodernizowany z myślą o jeszcze pełniejszym rozwoju podopiecznych ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Dzięki inwestycji społeczność szkolna zyskała komfortowe zaplecze dydaktyczne, które pozwoli na rozwój uczniów oraz na ich przygotowanie do życia w społeczeństwie.

Nowy budynek składa się z czterech kondygnacji. Znajdą się w nim m.in.: jadalnia, kuchnia z zapleczem gastronomicznym, pokój nauczycielski, 11 gabinetów specjalistycznych, sala gimnastyczna, 5 gabinetów zespołów rewalidacyjno-wychowawczych, 29 sal lekcyjnych, gabinet psychologa.

 

Zakup i modernizacja – dane w liczbach

Proces zakupu dawnego budynku Gimnazjum Gminy Liw w Węgrowie na potrzeby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie rozpoczął się w 2019 roku. Prace obejmowały rozbudowę oraz przebudowę obiektu, roboty termomodernizacyjne, przebudowę szybu windy wraz z montażem nowego dźwigu, odnowienie ścian, posadzek, a także prace związane z dostosowaniem obiektu dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Wartość całkowita realizacji inwestycji to kwota 17 553 947,00 zł.

Łącznie na zakup i modernizację pozyskano 13 300 000,00 zł ze środków rządowych.

Łączny wkład własny Powiatu na zakup i modernizację - 4 253 947,00 zł

Na zadanie to złożyły się:

  1. zakup części dydaktycznej i sportowej - całkowita wartość – 7 233 009,00 zł, w tym:

- rezerwa ogólna budżetu państwa – 4 500 000,00 zł

- środki Powiatu Węgrowskiego – 2 733 009,00 zł

  1. wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej  - 98 715,00 zł (środki własne Powiatu Węgrowskiego)
  2. modernizacja i dostosowanie budynku do potrzeb szkolnictwa specjalnego - całkowita wartość – 10 222 223,00 zł, w tym:

- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych – 2 000 000,00 zł

- Rządowy Fundusz Polski Ład, edycja I – 6 800 000,00 zł

- środki własne Powiatu Węgrowskiego – 1 422 223,00 zł.

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)
(galeria: 5)
(galeria: 6)
(galeria: 7)
(galeria: 8)
(galeria: 9)
(galeria: 10)
(galeria: 11)
(galeria: 12)
(galeria: 13)
(galeria: 14)
(galeria: 15)
(galeria: 16)
(galeria: 17)
(galeria: 18)
(galeria: 19)
(galeria: 20)
(galeria: 21)
(galeria: 22)
(galeria: 23)
(galeria: 24)
(galeria: 25)
(galeria: 26)
(galeria: 27)
(galeria: 28)
(galeria: 29)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.